Wpis z mikrobloga

Cześć mirki z #krotkofalarstwo , mam do was pytanie: Czy da się zdobyć jakieś krótkofalówki (radiotelefony etc., jak zwał tak zwał :) ) o zasięgu w mieście większym niż 2km?
Tylko mi nie mówcie o krótkofalówkach PMR 446mhz / 0.5W bo wszędzie piszą, że w mieście to jest max 500m :)

Dodatkowo - jak to jest z przemiennikami? Czy np. za pomocą krótkofalówki PMR 446mhz mogę się połączyć z jakimś przemiennikiem? (np. blisko mnie jest SR9GC, ale to jest pasmo 70cm więc coś mi tu nie pasuje :) )
#hamradio #hamradiobonners
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Na PMR nie ma przemienników, to nie pasmo krótkofalarskie. PMR trybi zależnie od warunków (poza pomieszczeniami chociażby) nawet i do 2km, 500mW to nie jest mało.
  • Odpowiedz
@100kW: Głównie chodzi o łączność z kolegą (kolegami?) podczas wypadów w góry, forgotten (urban exploration), i rozmowy między domami. Również mu by się przydała "na hali" (mają taką halę w szkole, i mają problem aby coś powiedzieć "między kulisami a pokoikiem do sterowania").
Wszyscy których się pytałem, oraz na forach piszą, że na PMR 446 w dużym mieście można wyciągnąć maksymalnie 500m co jest za mało jak dla mnie, bo
  • Odpowiedz
@Cody3223: Do 1km pmr musi trybić o ile nie jesteś w budynku z żelazobetonu. Swoją drogą, przeceniasz trochę te zabawki - to nie lata 90te, już mamy telefony komórkowe i Internet. Niczego sobie nie ułatwiasz. W dzisiejszych czasach krótkofalarstwo to głównie wynajdywanie koła na nowo.
  • Odpowiedz
@Cody3223: Polecam radio Navcomm + licencja od nich na jeden kanał z 5 W mocy. Cenowo spoko to wygląda. LINK Do wyboru pasmo 2 m lub 70 cm, w obu przypadkach możesz pokombinować też z antenami gdyby dalej Ci brakowało zasięgu.
Oczywiście pozwolenie jest tylko na jeden kanał, a nie na całe pasmo. :P
  • Odpowiedz
@matix21: Gdyby były 2 to ok, ale jedna za 300zł to dla mnie cena zaporowa....
Niestety, ale pieniędzy mało bo nie mogę pracować, więc cena za parę stacji/krótkofalówek/radiotelefonów to max 150, może 200zł.
@100kW: Ok, nie do końca cię zrozumiałem, ale telefony to masa kłopotów, bo zanim wybierze numer, dzwoni (o ile ktoś nie ma wyciszonego), no i chroniczny zespół braku pieniędzy na koncie u mnie :)
I
  • Odpowiedz
@Cody3223: Kiedyś robiło się papugi na PMRze zwiększające zasięg. Na YT znajdziesz kilka filmików pokazujących jak to działa. Możesz też poczytać o FRNie, to bramka radio <>net <> radio.
  • Odpowiedz
@lesio: @l-_-l: @matix21: @100kW: A nie wiecie może, gdzie można dostać tanio używaną taką "mobilną radiostację"? (ja wiem że chcę jak najtaniej, ale nie jestem #cebula tylko po prostu nie mam skąd wziąć więcej pieniędzy)

I jeszcze jedno: Jak to jest z tym użytkowaniem pasma 70cm? Bo na wiki piesze " jest ogólnodostępnym amatorskim pasmem radiowym w widmie UHF."?
  • Odpowiedz
@Cody3223: Na aliexpres znajdziesz baofenga UV3R nówkę za ok. 100 zł. Są też takie wersje tych bao nie krótkofalarskie, czyli bez wyświetlacza i programowanie częstotliwości z kompa. Kojarzę, że są komplety po dwie sztuki i to chyba nawet sporo tańsze od tych uv-3r. Te licencje navcomowe można było też kupić oddzielnie (wydaje mi się, że za 30 zł), ale tam w regulaminie chyba jest nakaz używania ichniejszych urządzeń. Jeśli to
  • Odpowiedz
@matix21: na EBay jest UV 5R za 22$, może być? :) I mam jeszcze pytanie: Z czego czerpiesz wiedzę? Ponieważ, no powiedzmy sobie szczerze, nie wiele wiem o krótkofalarstwie, ale mnie to niesamowicie interesuję :)
http://www.ebay.com/itm/BaoFeng-UV-5R-136-174-400-479-995MHz-Dual-Band-DTMF-CTCSS-DCS-FM-ham-2way-radio-/221605052980?hash=item3398b0c234
I czy wiesz może jaki zasięg w mieście, i w np. lasie tak około ma ten baofeng? :)
  • Odpowiedz
@Cody3223: Prawdę pisząc ciężko określić zasięg... wszystko zależy od mocy radia, anteny, widoczności między stacjami no i pasma. 70 cm lepiej sprawdza się w mieście, przemiennik D-star/FM który postawiliśmy z kolegami działa bardzo sprawnie. Jak już zdecydujesz się na ręczniaka typu baofeng & spółka to z marszu wymień antenę, ta dołączona do zestawu jest bardzo średnia.

Z uv-82 + nagoya 771 mam kilka łączności SOTA na paśmie 2m z dachu
  • Odpowiedz
@lesio: Ok, dzięki, przepraszam za bombardowanie was pytaniami, ale mam jeszcze 2 na temat przemienników:
Czy jest możliwość połączenia przemiennika który połączy się z przemiennikiem? I zrobienie np. takiego "łańcuszka" przez Polskę?
Oraz jak rozumiem mobilne radiostacje mają mały zasięg (koło 4?6?km) i łączy się z przemiennikami?
  • Odpowiedz
@Cody3223: Jeżeli przemiennik jest z Echolinkiem to jest opcja podpięcia się pod niego z innego przemiennika z echolinkiem / samego echolinka / aplikacji echolink na komputer czy komórkę. Jak pisałem wyżej, ciężko określić zasięg w mieście. Przemiennik ułatwia komunikację miedzy dwoma korespondentami gdzie nie ma możliwości łączności bezpośredniej, brak widoczności itp. Jak masz pytania to wal śmiało.
  • Odpowiedz
@Cody3223: Z tym zasięgiem jest tak różnie, bo bardzo wiele czynników na to wpływa. Ogólnie rzecz biorąc jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest propagacja, czyli coś, co poniekąd określa "jak łatwo fala może się rozchodzić i jak bardzo jest tłumiona podczas swojej wędrówki". Propagacja jest zmienna w czasie, są takie pasma gdzie w nocy możesz praktycznie pogadać z całym światem, ale w dzień na tej samej częstotliwości będziesz miał problemy żeby dogadać się z kimś spoza kraju. Oczywiście pasma 2m i 70cm nie są takie kapryśne, ale tam też trafiają się różne zjawiska pogodowe, które mogą pomóc zrobić łączność na setki kilometrów. Co więcej, czasami jest też tak, że bez problemu zrobisz łączność z korespondentem który jest na południe od Ciebie, a np. kierunek północno-wschodni będzie dla Ciebie głuchy.
Kolejne ważne sprawy to: antena (generalnie im większy zysk/większa antena tym lepiej), moc nadajnika, czułość odbiornika, wysokość zamontowania anteny nad gruntem, fizyczne otoczenie anteny (las, budynki, polana), zakłócenia od innych urządzeń (czyli poziom szumów), itd. Jak widzisz, precyzyjne określenie zasięgu nie jest takie proste.
Ale jeśli masz jakieś dwa konkretne punkty pomiędzy którymi wiesz, że będziesz często rozmawiał, to polecam ogarnąć sobie darmowy program Radio Mobile. Pozwala on wyznaczyć teoretyczne mapy zasięgu z uwzględnieniem niektórych z powyższych czynników, a także jakość łącza pomiędzy dwoma punktami o znanej konfiguracji sprzętowej. Da Ci to jakieś pojęcie czego możesz się spodziewać, choć ten program to też nie wyrocznie. Faktyczna sytuacja może być tak samo lepsza jak i gorsza.

Jeśli zaś chodzi o zasięg stacji mobilowych (czyli antena na dachu + kilkanaście/kilkadziesiąt watów mocy) to z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że średnio jest to kilkadziesiąt kilometrów w łączności mobil-przemiennik. Ale to żadna sztywna reguła. Zdarzało mi się robić łączności na prawie 200 km używając 5 watów i fabrycznej anteny z Yaesu VX-6.
Oczywiście wszystkie wspomniane powyżej czynniki również tutaj obowiązują i właściwie to przy poruszaniu się życie jest dodatkowo utrudnione ze względu na lokalne zaniki sygnału. Plus jest jednak taki, że przemienniki są często montowane w dobrych lokalizacjach, więc łatwiej przez niego pogadać, niż bezpośrednio z kimś na
  • Odpowiedz
@Cody3223:
Po pierwsze żeby skorzystać z przemienników wszyscy rozmawiający muszą mieć licencje.
Po drugie moc ma mniejszy wpływ na zasięg niż anteny.
U siebie w domu mogę mieć na tym samym paśmie zasięg łączności 250 km z mocą 50 miliwatów z anteny kierunkowej a z anteny samochodowej na parapecie mocą 100W wycisnę maksymalnie kilkadziesiąt km.

Na PMR miałem łączności > 100 km. Nie raz i nie dwa ale w szczególnych okolicznościach (w górach
  • Odpowiedz
@wbielak: @matix21: Oczywiście wiem, że nie wolno mi korzystać z przemienników, i nadawać na pasmie 70cm i 2m, bo potrzebna licencja, ale właśnie taką chciałbym mieć, i jak sprawdzałem na różnych przykładowych arkuszach egzaminów to miałem ~13/20pkt, co chyba nie jest złym wynikiem, bo nigdy nie miałem styczności z krótkofalarstwem oraz elektroniki znam tylko podstawy :)
  • Odpowiedz