Wpis z mikrobloga

Cześć mirki z #krotkofalarstwo , mam do was pytanie: Czy da się zdobyć jakieś krótkofalówki (radiotelefony etc., jak zwał tak zwał :) ) o zasięgu w mieście większym niż 2km?
Tylko mi nie mówcie o krótkofalówkach PMR 446mhz / 0.5W bo wszędzie piszą, że w mieście to jest max 500m :)

Dodatkowo - jak to jest z przemiennikami? Czy np. za pomocą krótkofalówki PMR 446mhz mogę się połączyć z jakimś przemiennikiem? (np. blisko mnie jest SR9GC, ale to jest pasmo 70cm więc coś mi tu nie pasuje :) )
#hamradio #hamradiobonners
  • 21
@100kW: Głównie chodzi o łączność z kolegą (kolegami?) podczas wypadów w góry, forgotten (urban exploration), i rozmowy między domami. Również mu by się przydała "na hali" (mają taką halę w szkole, i mają problem aby coś powiedzieć "między kulisami a pokoikiem do sterowania").
Wszyscy których się pytałem, oraz na forach piszą, że na PMR 446 w dużym mieście można wyciągnąć maksymalnie 500m co jest za mało jak dla mnie, bo odległość
@Cody3223: Do 1km pmr musi trybić o ile nie jesteś w budynku z żelazobetonu. Swoją drogą, przeceniasz trochę te zabawki - to nie lata 90te, już mamy telefony komórkowe i Internet. Niczego sobie nie ułatwiasz. W dzisiejszych czasach krótkofalarstwo to głównie wynajdywanie koła na nowo.
@Cody3223: Polecam radio Navcomm + licencja od nich na jeden kanał z 5 W mocy. Cenowo spoko to wygląda. LINK Do wyboru pasmo 2 m lub 70 cm, w obu przypadkach możesz pokombinować też z antenami gdyby dalej Ci brakowało zasięgu.
Oczywiście pozwolenie jest tylko na jeden kanał, a nie na całe pasmo. :P
@matix21: Gdyby były 2 to ok, ale jedna za 300zł to dla mnie cena zaporowa....
Niestety, ale pieniędzy mało bo nie mogę pracować, więc cena za parę stacji/krótkofalówek/radiotelefonów to max 150, może 200zł.
@100kW: Ok, nie do końca cię zrozumiałem, ale telefony to masa kłopotów, bo zanim wybierze numer, dzwoni (o ile ktoś nie ma wyciszonego), no i chroniczny zespół braku pieniędzy na koncie u mnie :)
I też głównie
@lesio: @l-_-l: @matix21: @100kW: A nie wiecie może, gdzie można dostać tanio używaną taką "mobilną radiostację"? (ja wiem że chcę jak najtaniej, ale nie jestem #cebula tylko po prostu nie mam skąd wziąć więcej pieniędzy)

I jeszcze jedno: Jak to jest z tym użytkowaniem pasma 70cm? Bo na wiki piesze " jest ogólnodostępnym amatorskim pasmem radiowym w widmie UHF."?
@Cody3223: Na aliexpres znajdziesz baofenga UV3R nówkę za ok. 100 zł. Są też takie wersje tych bao nie krótkofalarskie, czyli bez wyświetlacza i programowanie częstotliwości z kompa. Kojarzę, że są komplety po dwie sztuki i to chyba nawet sporo tańsze od tych uv-3r. Te licencje navcomowe można było też kupić oddzielnie (wydaje mi się, że za 30 zł), ale tam w regulaminie chyba jest nakaz używania ichniejszych urządzeń. Jeśli to wciąż
@Cody3223: Prawdę pisząc ciężko określić zasięg... wszystko zależy od mocy radia, anteny, widoczności między stacjami no i pasma. 70 cm lepiej sprawdza się w mieście, przemiennik D-star/FM który postawiliśmy z kolegami działa bardzo sprawnie. Jak już zdecydujesz się na ręczniaka typu baofeng & spółka to z marszu wymień antenę, ta dołączona do zestawu jest bardzo średnia.

Z uv-82 + nagoya 771 mam kilka łączności SOTA na paśmie 2m z dachu bloku
@lesio: Ok, dzięki, przepraszam za bombardowanie was pytaniami, ale mam jeszcze 2 na temat przemienników:
Czy jest możliwość połączenia przemiennika który połączy się z przemiennikiem? I zrobienie np. takiego "łańcuszka" przez Polskę?
Oraz jak rozumiem mobilne radiostacje mają mały zasięg (koło 4?6?km) i łączy się z przemiennikami?
@Cody3223: Jeżeli przemiennik jest z Echolinkiem to jest opcja podpięcia się pod niego z innego przemiennika z echolinkiem / samego echolinka / aplikacji echolink na komputer czy komórkę. Jak pisałem wyżej, ciężko określić zasięg w mieście. Przemiennik ułatwia komunikację miedzy dwoma korespondentami gdzie nie ma możliwości łączności bezpośredniej, brak widoczności itp. Jak masz pytania to wal śmiało.
@Cody3223: Z tym zasięgiem jest tak różnie, bo bardzo wiele czynników na to wpływa. Ogólnie rzecz biorąc jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest propagacja, czyli coś, co poniekąd określa "jak łatwo fala może się rozchodzić i jak bardzo jest tłumiona podczas swojej wędrówki". Propagacja jest zmienna w czasie, są takie pasma gdzie w nocy możesz praktycznie pogadać z całym światem, ale w dzień na tej samej częstotliwości będziesz miał problemy żeby
@Cody3223:
Po pierwsze żeby skorzystać z przemienników wszyscy rozmawiający muszą mieć licencje.
Po drugie moc ma mniejszy wpływ na zasięg niż anteny.
U siebie w domu mogę mieć na tym samym paśmie zasięg łączności 250 km z mocą 50 miliwatów z anteny kierunkowej a z anteny samochodowej na parapecie mocą 100W wycisnę maksymalnie kilkadziesiąt km.

Na PMR miałem łączności > 100 km. Nie raz i nie dwa ale w szczególnych okolicznościach
@wbielak: @matix21: Oczywiście wiem, że nie wolno mi korzystać z przemienników, i nadawać na pasmie 70cm i 2m, bo potrzebna licencja, ale właśnie taką chciałbym mieć, i jak sprawdzałem na różnych przykładowych arkuszach egzaminów to miałem ~13/20pkt, co chyba nie jest złym wynikiem, bo nigdy nie miałem styczności z krótkofalarstwem oraz elektroniki znam tylko podstawy :)