Wpis z mikrobloga

#ciekawdostki

EDIT to nie koniecznie jest 100% metoda aktualnie dokładnie używana w cjdns, ale tak mogło by to działać; szczegóły jak to obecnie działa - to kod źródłowy + https://docs.meshwith.me/Whitepaper.html#the-cryptoauth +
https://github.com/cjdelisle/cjdns/blob/master/doc/Whitepaper.md

W sieci #cjdns czyli takim własnym prywatnym ISP+meshnet+budowa Internetu,
nawet gdy łączysz się normalnie po istniejących łączach internetowych - zyskujesz bezpieczeństwo.

Operator internetu, np. NSA nie może podsłuchiwać jaką dokładną treść jest wysyłana.
Dane są szyfrowane end-to-end czyli od np. Twojego komputera, aż do docelowego serwera np. do Twojego serwera FTP.

Dzięki temu nawet niebezpieczne protokoły nagle stają się bezpieczne, bez żadnej pracy, dla każdego programu który tylko umie używać ipv6 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Genialnie.

#kryptografia działa tak: obie stacje A i B (np. klient A i serwer B) wymieniają się sekretem (DH, a dokładniej ECDH, w oparciu o odmianę ED25519) i gdy obie stacje mają sekret to szyfrują używając prostego szyfru symetrycznego Salsa20.

DH czyli Diffie–Hellman to taki sposób na ustalenie wspólnego sekretu pomiędzy dwoma osobami nawet w sytuacji gdy ktoś inny podsł#!$%@? całą komunikację to i tak nie dowie się on co to za wspólny sekret.

Na koniec (afair) jeszcze tym zaszyfrowanym tunelem jest wysyłany pakiet, podpisany kluczem prywatnym tego adresu ipv6-cjdns, dzięki temu masz pewność że się połączyłeś faktycznie z tym komputerem który ma mieć ten adres ipv6.
Więc nawet gdyby operator internetu "wpiął się w kabel" i próbował się podszywać, lub podsłuchiwać... to nic nie wskóra ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na wykopie zbiera się grupa osób zainteresowanych takim tworzeniem własnej wersji #internet -u,
#cjdns i #meshnet

jest też http://meshnet.pl

W razie pytań zapraszamy.
  • 5
@Dziordzio: dopiero się budują ale nie szkodzi, łączmy się ze sobą przez klasyczny Internet (ICANN).

Podobno @tigusoft zbiera na priv, podrzuć im swoją lokalizację (miasto, dzielnica) i ew referencję to zrobi się spis.

Gdy się w końcu trafi więcej osób w 1 mieście to wtedy one mogą się łączyć ze sobą nawzajem już sami po wifi i wtedy są fajne korzyści z #meshnet: sąsiad ma łącze (do Hyperborii np do