Wpis z mikrobloga

Obejrzałem sobie nowego Olivera (vid rel).
Tematyka bliska mi bardzo, czyli obrońca z urzędu.

Zawsze oglądam jego filmy z wielką przyjemnością. Przede wszystkim ze względu na przesympatycznego, inteligentnego prowadzącego. I wysoki poziom absurdalnego brytyjskiego humoru (w tym odcinku spadłem z monitora m.in. na mapetach i końcówce).

Z meritum też jest dobrze. Widać że Oliver przygotowuje się solidnie do każdego odcinka. Mimo to, zdarza mu się gwałcić logikę bez gumki pod patronatem #lewackalogika. Szczególnie widoczne było to w filmie o wyrzucanej żywności. Ale wpis nie o tym. Zainteresowanym polecam samodzielnie zgłębić filmik i zagrać w "znajdź największą bzdurę".

Wróćmy do pablik defendera.

1) Oliver jest zszokowany, że 90% zawieranych pomiędzy obrońcą z urzędu a prokuratorem ugód kończy się skazaniem. Tyle że to instytucja znana i w Polsce - u nas nazywa się "dobrowolne poddanie się karze". No i tak to niestety jest, że oskarżony który trafi w tryby machiny wymiaru sprawiedliwości, ma #!$%@?. Niezależnie od tego, czy ma obrońcę z urzędu, czy z wyboru, czy dobrowolnie podda się karze, czy będzie walczył w normalnym trybie - jakieś 99% kończy się skazaniem. Co już Oliver pomija.

Dodajmy że dowód anegdotyczny z płaczącą mamą jest słaby - już dr House słusznie zauważył że "everybody lies". Nie wiemy, czy mama była niewinna, nie wiemy czy nie zostałaby skazana na taką samą (albo wyższą) karę w normalnym toku procesu.

2) To że 4 stany każą płacić za obrońcę z urzędu oczywiście można łatwo ośmieszyć, jak to zrobił Oliver. Tyle że taki "płatny obrońca z urzędu" wciąż będzie kilkakrotnie tańszy niż obrońca z wyboru (za $50 dolanów to amerykański adwokat nawet nie wstanie z łóżka rano), więc argument może zabawny, ale chybiony.

3) Podobnie argument z "makes no fiscal sense" i tym że państwo zapłaciło kilka tysięcy za inkarcerację Larry'ego, by odzyskać 800 dolków. Super tok myślenia bulwo. Idźmy dalej i zdepenalizujmy kradzieże/zniszczenie mienia poniżej 5 albo 10K pln, bo przecież koszty więzienne przewyższą stratę.

A Larry to mógłby nie prowadzić auta bez prawa jazdy, zwłaszcza jeśli miał multiple driving violations before.

#oliver #neuropa #4konserwy
Dutch - Obejrzałem sobie nowego Olivera (vid rel).
Tematyka bliska mi bardzo, czyli ...
  • 27
@Dutch:

1) Mimo wszystko to wygląda karykaturalnie że polubowne załatwienie sprawy = odsiadka w więzieniu zamiast otrzymanie kary grzywny lub prac społecznych zamiast krótkiej odsiadki. "Dobrowolne poddanie się karze" jest jak najbardziej uznaną na świecie formulą prawną ale w Polsce raczej statystyki tak nie wglądają i głownie zarządzane są grzywny, potrącanie z wypłaty czy roboty społeczne.

2) Mimo wszystko, darmowy prawnik na świecie jest uznany za darmowego (co pozwala na ochronę
@Internet_the_explorer:

czy to nie dotyczyło fragmentu z ponownym wsadzeniem go do więzienia za to, że nie zapłacił opłat związanych z pierwszym pobytem w areszcie?

A to już pytanie do Olivera, bo namieszał jak #!$%@? ;)

Oliver mówi tak:

None of this makes any sense

(poważnie, Oliver? ściganie przestępców za niezapłacone grzywny/dłużników za nieopłacone koszty nie ma żadnego sensu?)

It doesn't even make fiscal sense because the state of Florida did collect
@Dutch: po aparycji czesto jestem o to posadzany, niestety moj jihad nie wykracza na razie poza kraine zepsutych zebow, destylowanego zacieru zbozowego i haggisa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Dutch: i nie zamierzam przestawac, bo jestes jednym z sympatyczniejszych mireczkow, ktory do tego wydaje sie swietnie znac na swojej profesji i dzieli sie ciekawymi informacjami odnosnie tejze - a te z kolei wzbudzaja moje zainteresowanie. Takze zadna inflacja plusa miejsca tutaj nie ma, ot wszystko zasluzone.

@Choir: diaktrykami się nie przejmuj. A zawstydziłeś mnie tak, że pałam rumieńcem jak dzięcielina :)
W ramach rewanżu za brak za brak diaktryków możesz zdradzić, pod jakim nickiem działałeś wcześniej? :)
@Dutch: jak ktos sobie zasluzy, to trzeba go skomplementowac, zreszta to juz mialo miejsce dawno, w formie suba. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wstyd sie przyznac, ale pod niezalogowanym od lat. Jednym z moich kardynalnych postanowien bylo nigdy nie zakladac konta na wykopie, oczywiscie jak krew w piach.
@Choir: bywasz czasem w Warszawie (to tak w temacie wspólnego piwa)?
Also, w jakiej branży działasz w tym Edynbra? IT? Bo ciągnie mnie do relokacji w brytyjskie rejony :)
@Dutch: jak sie zjawie, to i sie odezwe na mirko, bo widzialem, ze czesto sie tam spotykacie i zwyklem nawet zazdraszczac. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W branzy studentow prawa. #pdk Ale to w Aberdeen, w Edynburgu rynek IT jest zdecydowanie obszerniejszy (chocby oddzial Rockstar North, zajmujacy sie tworzeniem GTA, lezy nieopodal zamku), tu niestety wybierasz sposrod bycia biurwa dla korporacji wydobywczej albo wykwalifikowanym specjalista na platformie wiertniczej
@Choir: i wybrałeś biurwę czy wiertnika? :D

chocby oddzial Rockstar North, zajmujacy sie tworzeniem GTA, lezy nieopodal zamku

Teraz to ja zazdraszczam. Hey cousin, let's go bowlin'!