Wpis z mikrobloga

@Epoche:
Jesteśmy socjalistami, jesteśmy wrogami obecnego systemu kapitalistycznego, który wykorzystuje ekonomicznie słabszych, z jego niesprawiedliwymi płacami, z niesprawiedliwą oceną osoby ludzkiej według jej zamożności a nie według odpowiedzialności i rzeczywistych dokonań. Jesteśmy zdeterminowani aby zniszczyć ten system za wszelką cenę

  • Odpowiedz
@Velati: @zakowskijan72: @Epoche: Ale wiecie, dyskusja posługująca się terminami "lewica" i "prawica" już dawno straciła rację bytu i jest to wojna o pietruszkę w dzisiejszych czasach? Narodowcy mogą być zarówno prawakami (bo naród, tradycje itd) jak i lewakami (bo anty liberalizm, anty wolność osobista). Socjaldemokraci mogą być lewakami (bo socjalizm) jak i (centro)prawakami (bo liberalizm w pewnych dziedzinach). Ja wiem że łatwiej rzucić obelgą "ty lewaku/prawaku"
  • Odpowiedz
@zakowskijan72: @Velati:

Do końca XIX wieku prawica była kojarzona z grupami zachowawczymi domagającymi się utrzymania feudalnych przywilejów. Współcześnie do prawicy zalicza się partie o charakterze konserwatywnym, nacjonalistycznym, chadeckim a niekiedy liberalnym (gospodarczo nie społecznie).


Określenie prawica pierwotnie odnosiła się do tradycyjnych konserwatystów, monarchistów i reakcjonistów, z czasem do prawicy zaliczani byli przedstawicieli nowo powstałych nurtów politycznych - neokonsewatyści, zwolennicy supremacji rasowej, nacjonaliści, chadecy, fundamentaliści religijni i klasyczni
  • Odpowiedz
@Velati: Oczywiście, wszystko zależy od tego jak zdefiniujesz te strony. Oni uważają sie za najprawdziwszą prawicę, bo stoją w opozycji do komunistów. Z pozycji liberała tak nacjonaliści, jak i narodowcy jak i naziole są równie lewicowi jak i komuniści bo chcą równie daleko idącego etatyzmu.
  • Odpowiedz
@adawidowicz: Właśnie napisałeś, że dopuszczalne są skrajnie różne, a nawet wzajemnie wykluczające się, definicje prawicy. Równie dobrze, można nie tworzyć żadnych definicji.
  • Odpowiedz