Wpis z mikrobloga

Nie rozumiem #webdev'ów którzy dodają na stronie smooth scroll. Po kiego ch*ja? Jakbym chciał mieć smooth scroll to był zainstalował sobie rozszerzenie albo użyłbym Firefoxa. Jaki to ma w ogóle sens poza wnerwianiem użytkowników? Ktoś jest przyzwyczajony, że w całym internecie scroll działa mu w pewien określony sposób po czym wchodzi na stronę takiego idioty webmastera i nagle scroll działa dwa razy mocniej lub słabiej i do tego jeszcze muszę czekać 2 sekundy aż się animacja łaskawie skończy. Po co? Po co to robicie O.o? Jaki to ma sens? Przecież to tylko zaburza przyzwyczajenia i nawyki użytkowników na waszych stronach. Macie wy rozum i godność człowieka?

#informatyka #programowanie #apel #buldupy
  • 13
@ennovum: Myślę, że gdyby ktoś wytłumaczył sensownie dlaczego jest to zły pomysł to klient by zrozumiał. Wystarczy choćby pokazać, że z takiego rozwiązania nie korzysta żadna duża strona jak Facebook czy Google.
Gdyby ludzie generalnie słuchali sensownych tłumaczeń, świat byłby piękny.


@ennovum: Raczej gdyby ludzie potrafili sensownie tłumaczyć. Pracowałem raz z człowiekiem który gdy coś tłumaczył klientowi to jego jedynym argumentem było "bo tak się nie robi - zaufaj mi, jestem ekspertem" i do dziś wstawia na Facebooka śmieszne obrazki o niekumatych klientach. Tymczasem gdy wytłumaczysz komuś coś dobrze i dokładnie opiszesz powody czemu dane rozwiązanie jest złe to gwarantuje, że nawet najbardziej
@InnyKtosek: Tak, masz rację, to też. Ale ja pracowałem z klientami, którzy muszą coś mieć, bo konkurencja ma, bo żonie się podoba, bo ktoś polecił... Z mojego doświadczenia wynika, że klienci traktują #webdev -ów jak budowlańców, a nie architektów. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś w środku.
Myślę - a sądzę, że widziałam to w wielu projektach i nie dotyczy tylko web devu jako takiego - że takie "bajery" są dodawane, bo MOŻNA. Tzn. "bo umiemy". A nie dlatego, że klient potrzebuje albo użytkownikowi zrobi to dobrze.
@InnyKtosek: Obecnie jedynie Chrome nie ma wbudowanego Smooth Scrolla. Bez niego ciężko dostrzec Parallaxa i niektóre przejścia animacji.
Co z tego, że Facebook czy Google z tego nie korzystają? Jest to dodatek natywny i przyszedł chyba ze smartfonów.
Co do Hijack Scrolling (np. jeden ruch kółkiem - jeden slajd) pełna zgoda - jest to nieintuicyjne i denerwujące.
@InnyKtosek: Ja do parallaxy potrzebowałem. Ale przetestowałem z 20 skryptów, zanim znalazłem taki, który jest reponsywny (nie w sensie RWD) i elastyczny. Chrome miał kiedyś smooth scroll, ale tymczasowo jest wywalony. Skrypt ładowany tylko w Chrome na stronach z parallaxą nie robi problemów.