Wpis z mikrobloga

#imigranci #polityka #azyl #polska #historia #takbylo

W 1942 roku Iran przyjął 116tys. Polaków uchodzących z ZSRR. Oprócz żołnierzy Andersa schronienie w Persji znalazło 40tys. cywilów, a w tym 18tys. dzieci. Uciekali przed wojną, głodem i śmiercią.

Wyczerpani ciężką pracą, chorobami i głodem, prawie nierozpoznawalni jako ludzie, zeszliśmy ze statków w porcie Pahlavi(Anzali). Tam razem uklękliśmy rzędami na piasku plażowego wybrzeża by ucałować ziemię Perską. Były nas tysiące, uszliśmy z Sybiru i byliśmy wolni. Doszliśmy do naszej upragnionej "Ziemi Obiecanej". (Helena Wołoch, Moje wspomnienia. Sovest, Kotlas 1998).
  • 27
@RlxdGm: to tak jak z homosiami - nie widać tych którzy chcą równych praw, widać tylko dewiantów. I albo sami coś z tym zrobią, albo poniosą grupową odpowiedzialność, ot co
@RlxdGm: to tak jak z tymi uchodźcami co już są z Syrii u nas. Większość wdzięczni i spokojni, a jedna rodzina #!$%@?ła od razu całą kasę i z ryjem że wolą umrzeć od bomb w syrii niż w polsce z głodu :D a jak przyszła wolontariuszka do nich z jedzeniem to kazali #!$%@?ć
@Nebayh: Pijesz do okupacji brytyjskiej Iranu czy umowy Stalina z Churchillem? Mimo wszystkich okoliczności politycznych to Iran był miejscem gdzie znaleźli schronienie, a nie Wyspy Brytyjskie i to Irańczycy Polaków kwaterowali i żywili.
@RlxdGm: Byli polecam chociażby "Historia Persji Tom III" Bogdana Składanka. W czasie II wojny światowej Iran jako państwo nie istniał, zaś Polaków nie przyjęli Persowie a właśnie Brytyjczycy, było to przejście z ZSRR na teren kontrolowany przez Wielką Brytanię przez który swoją drogą szły gigantyczne transporty do ZSRR.
@AndrusZgc: Też poszukałem i Polacy przybyli już po porozumieniu Rosji i Anglii w sprawie niepodległości Iranu (po osadzeniu na tronie właśnie Szacha Rezy). Irańczycy mogli odmówić przyjęcia Polaków i wtedy Ci pozostali by w Rosyjskich łagrach. Książkę natomiast z przyjemnością przeczytam, bo powyższe zaczęrpnąłem z Wikipedii i wspomnień Irańskich imigrantów.
@etopiryna: Iran był etapem transferowym, nikt ich tam nie osiedlał. Poza tym byli "DOSTARCZANI" w nieludzkich warunkach, akurat do Iranu, bo tam było najbliżej. Nie byli uchodźcami, a więźniami ZSRR. Więc o czym Ty piszesz? Nie wiem jak dzisiaj można porównywać niechęć Polaków do imigrantów, w odwrotnej sytuacji z lat 40. Zresztą poczytaj dokładnie jak zostali przyjęci przez Irańczyków. I nie #!$%@? farmazonów, że Iran nas przyjmował, bo suwerennego Iranu już
@RlxdGm: Reza Szah rządził Iranem do 1941, kiedy to w wyniku działalności koncernów naftowych którym się sprzeciwiał oraz w wyniku napaści Niemiec na ZSRR, Iran został zajęty bez walki przez oba państwa (później dołączyli amerykanie). Rezę Szaha zdetronizowano i deportowano do RPA gdzie zmarł w 1944.

Formalnie Iran był niepodległym krajem, Anglicy de facto na tron obrali młodego 22 letniego Mohammada Pahlawi który był od nich zależny. 29 stycznia 1942 roku