Wpis z mikrobloga

@RuskiHolmes: Savoir-vivre? Prezydent jest pierwszą osobą w państwie, premier - czwartą. To tak, jakby prezes firmy biegał za swoimi podwładnymi, żeby się przywitać. Ewka powinna 'wyrazić chęć' poklepania się (czyli podejść), wtedy Duda powinien wyciągnąć rękę.
@idiot: Chodziło mi o źródła, a nie "wydaje mi się", bo przed wypowiedzią profesora od protokołu dyplomatycznego wszyscy twierdzili, że Kopacz powinna podać rękę. Bez źródła to jest słowo twoje przeciwko słowom neuropków.
@RuskiHolmes: Nawet na wypoku masz normalne wytłumaczenie: klik. Osoba wyżej w hierarchii nie biega za osobą niżej w hierarchii. Nie i koniec. Płeć, czy inne rzeczy, które mają znaczenie w prywatnych stosunkach nie mają tu nic do rzeczy.
Powiem więcej - Duda poniżyłby się, gdyby czekał w kolejce, aż osoba kilka szczebli niżej raczy znaleźć chwilkę, żeby się z nim przywitać.
I nie - nie jestem sympatykiem PiSu. Po prostu
@idiot: To też nie jest wypowiedź eksperta od protokołu tylko jakiegoś losowego prezesa, też nie ma żadnych źródeł, w komentarzach kłócą się jak w każdym innym miejscu. Chciałem poznać jakąś konkluzję, a nie przeciąganie liny przez zwolenników jednej i drugiej strony.
@RuskiHolmes: Niech Ci będzie - główkuj dalej. Od lat zasada jest oczywista i jasna. Nagle - na potrzeby Kopaczki - zasady się zmieniły? Jeszcze sprawdź z którą partią sympatyzują ci eksperci.
@fuser: Tak, tak gratuluję Sherlocku. Sobie tylko znaną drogą dedukcji wywnioskowałeś, że uważam ten problem za największy w tym kraju. To oczywiste - wszak wypowiadać się należy tylko w super ważnych sprawach rangi co najmniej państwowej. Rozumiem, że na spotkaniach np. z kolegami poruszacie tylko takie tematy.
#!$%@?, co za gość...
@RuskiHolmes: problem jest taki, że eksperci od protokołu mówią o witaniu się. Tutaj było żegnanie się. I eksperci odpowiadają dobrze, ale nie na temat, w tym tkwi manipulacja. Prezydent pożegnał się z gospodarzem, wedle żadnych miar nie powinien podchodzić do premier żeby się pożegnać po tym, jak ona się z innymi osobami żegnała.

Jako źródło polecam Protokół dyplomatyczny Tomasza Orłowskiego.
Czy jest jakiekolkwiek źródło tego, że Ewa powinna podejść?


@RuskiHolmes: http://www.proto.pl/aktualnosci/prezydent-nie-podal-reki-ewie-kopacz-raczej-media-popelnily-faux-pas

Tytuły typu „Duda na Westerplatte nie podał ręki Kopacz” mówią same za siebie. Gdyby jednak znajomość protokołu, zasad precedencji i biznesowego savoir-vivre’u była wśród części dyskutantów choć trochę wyższa – to uniknęliby oni okazji do ośmieszania się. O ile można wybaczyć brak tej wiedzy zwykłym zjadaczom chleba, o tyle poważnym gazetom i tygodnikom, które wpływają na opinię publiczną już nie,