Wpis z mikrobloga

Ostatnio tak dużo mówi się o szpiegowaniu przez w w#windows10 i generalnie przez #microsoft, że zaczynam się powoli zastanawiać nad przesiadką na #linux. Linuxa zawsze miałem zainstalowanego obok windowsa, na innej partycji. Teraz mam pierwszy komputer od ponad pół roku, na którym nie instalowałem linucha, nawet partycji nie tworzyłem dla niego bo po co, myślałem. No i chyba przyszedł czas, żeby zacząć korzystać z wynalazku Torvalda.
Mam tylko pewne problemy z tym. Zawsze, kiedy chciałem używać linuxa, to denerwowało mnie to, że przeglądarka, niby taka sama a jednak coś było nie tak. Czconka mi nie pasowała, odtwarzacze filmów i zamienniki oprogramowania. Jest niby jakiś a'la Lightroom, ale to nie to samo. Office, niby fajny, ale to tez nie to samo. Poradźcie jak bezstresowo się przenieść.

Generalnie to wali mnie czy MS będzie podsłuchiwało o czym mówię czy co wpisuję, ale #!$%@? mnie, że skanują dyski, a nikt przecież nie jest święty ( ͡° ͜ʖ ͡°) I nie mówię tu o fapfolderze, ale jakiś film, mp3 czy scrakowany office bardziej mnie martwi, kiedy przyjdzie list z kancelarii z zagranicy i będę musiał zapłacić kilka tysiaków.

Zawsze miałem #ubuntu, teraz chyba zainstaluje #debian, ojca wszystkich mintów, ubunciaków itp.
  • 29
@zerthimon: Ja na Arch musiałem poświęcić około dwóch tygodni. Dużo czytania i zastanawiania się nad x czy y, oraz robienie notatek.
Około 6-10 instalacji na VirtualBoxie + 3 normalne instalacje (Jako instalacje rozumiem instalacje systemu + wszystkiego co potrzebne + konfigurację).
I nadal nie jest perfekcyjny, chociaż nie wiele brakuje.
Faktem też jest, że budowałem od dołu do góry, ponieważ lepiej chciałem poznać składniki swego systemu, więc temu tyle czasu to
@jkrsmkr: jak konfigurowała slackware to odpalałem windowsa, szukałem po forach co mnie interesowało, i robiłem notatki. Potem linux i klepanie, klepanie. Doszedłem do momentu, w którym okazało się, że zacząłem coś w jądrze grzebać. Tam można było jakimś konsolowym edytorem zaznaczać opcje jakieś. Po tym fakcie jak kompilacja jądra trwała bardzo długo dopuściłem.
Poradźcie jak bezstresowo się przenieść.


@zerthimon: Jeszcze na Windows zacząć używać otwartego oprogramowania, Mozilla Firefox, LibreOffice, GIMP, Inkscape, Thunderbird, Pidgin, VLC itp. Później zmiana systemu operacyjnego będzie o wiele łatwiejsza.
@Gallonimus: @zerthimon: Odradzam Manjaro bardzo, bo ludzie stojący za tym distrem mało ogarniają sprawę. Antergos jak już.

Napisałeś, że chcesz Debiana, bierz Debiana. Distro nie ma za bardzo znaczenia.

i ostatni arch jest z 2012. Nie rozwijają go?


@zerthimon: Nie wiem skąd wziąłeś tę datę, ale gwarantuję, że Arch jest bardzo żywym i popularnym distrem ;)

Czy to pociotek debiana czy slacka?


Bardziej Cruxa, distra podobnego trochę do