Wpis z mikrobloga

@jak_to_mozliwe:

każda recenzja jest w jakiś sposób wypaczona gustem recenzenta.


To takie tłumaczenia dzisiejszych ludzi, którzy komentują rzeczy, o których nie mają pojęcia. Ogarnięty recenzent nie pozwoli sobie na takie coś. No, chyba że mówimy o osobach z portalu typu sebaimatiofilmie.blogspot.com, to rzeczywiście, tam masz tylko festiwal gustu lub jego braku.
@ColdMary6100: uwielbiam to. Ze dwa razy juz ogladalem, niedlugo cos czuje, ze pojdzie trzeci raz. Jak dla mnie genialny film i to sie liczy, a to, ze dostal pare nagrod troche tez, bo przynajmniej wiem, ze to nie przypadek ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lubie filmy o muzykach i chociaz nie jest to dokument, to zrobiony jest w taki sposob, ze mozna sobie wyobrazic, ze podobne rzeczy dzieja
@Ranven: A jak można ocenić film nie pozwalając sobie na "wypaczenie" recenzji gustem? Przecież to nie zliczanie punktów w każdej z kategorii gdzie na końcu dostajesz konkretny wynik. Jeden recenzent będzie lubił horrory, inny komedie romantyczne, a jeszcze inny dajmy na to anime i dlatego ich oceny będą inne. I tak powinno być. Świat byłby nudny gdyby wszyscy myśleli tak samo.
@Polanin: Inaczej. Możesz mieć swój gust (jest to nawet wskazane), ale przy recenzowaniu MUSISZ go olać i oceniać uczciwie - docenić produkcję dobrą i jeździć po słabej, niezależnie od preferencji.
@Ranven: Jakże pięknie brzmią takie specjalistyczne sformułowania jak "koło hermeneutyczne". Szkoda, że nie dość, że sama teoria (jeśli można tak powiedzieć) hermeneutyki mówi o względności poznania to jeszcze samo pojęcie koła hermeneutycznego jest rozumiane na różne sposoby. Rzeczywiście, niezwykle precyzyjne narzędzia...

@Wilt0n: Mnie więcej się zgodzę. Możesz mieć swój gust, powinieneś brać go pod uwagę pisząc recenzję, jak najbardziej starać się podejść do sprawy uczciwie, ale możesz o zapomnieć o
@Polanin:
David Bordwell, Kristin Thompson Krytyka filmowa: przykładowe analizy. W: ciż: Sztuka filmowa, wprowadzenie. Warszawa 2011

Opisane szeroko od A do Z, jak to działa.

Ale wiem, wiem, dla mnie fizyka jądrowa też jest czarną magią, aczkolwiek przyznaję, nie próbuję dlatego podejmować polemiki na jej temat. Niestety dzisiaj ignorancja się szerzy i ludzie rozważają kwestie, które rozwiązano już setki lat temu xD

@Wilt0n: Dobry recenzent ma #!$%@? na swój gust.
@Ranven: Pozwolę sobie zacytować:
"Because an analyst is limited by his or her purposes, there is little chance of getting everything, of accounting for each facet of a film"
"Its goal is to alow you to develop an idea you have about the film"
"Start by asking yourself questions. What do you find intriguing or disturbing about the film?"
Pozwolę sobie także, inaczej niż Ty masz to w zwyczaju, skomentować to