Wpis z mikrobloga

@filipetrus: Obydwa budynki musiałby mieć wspólny fundament, albo teleskopowe siłowniki zamontowane w fundamentach pozwalające niwelować efekty osiadania budynku. Podobne rozwiązanie zastosowano w filarach torowiska kolei magnetycznej w shanghaiu. Tam osiadanie rzędu 1mm mogłoby doprowadzić do katastrofy.
@filipetrus: Przy ściskaniu? Kostka szkła 1 cm x 1 cm x 1 cm przeniesie obciążenie 10 ton, co odpowiada naprężeniu 1000 MPa. To 10 razy więcej niż betony wysokich wytrzymałość np. C100/115. Jeśli czepiać się szkła to pod względem jego kruchości i kilku innych właściwości wykluczających jego zastosowanie.

A powyższa konstrukcja nawet nie ma szansy realizacji bez zastosowania najnowszych technologii (o ile takowe są, w co wątpię). Pomijając już samą kruchość
@Tremade: Tak, wytrzymałość na ściskanie jest duża, ale nie mamy tu bryły, poddanej ściskaniu, a raczej ściankę grubości kilku cali i długości 30m. Bardziej chodziło mi o to, ze przy ściskaniu (poziomy ruch budynków) dojdzie do wyboczenia i po prostu szkło nam pęknie. Ale jak już wspominałem, są to moje luźne dywagacje, nie miałem do czynienia ze szkłem, jako materiałem konstrukcyjnym.
@filipetrus: Musisz mieć straszne ciągoty w stronę geotechniki i stanów granicznych gruntu jeśli pierwsze co Ci przychodzi do głowy przy spojrzeniu na to cudo to właśnie ta kwestia, a to akurat jeszcze dałoby się pewnie rozwiązać odpowiednim podparciem i rodzajem szkła.

Ja to mam natomiast bekę, że jakiś profesjonalny architekt w ogóle był w stanie coś takiego wykoncypować. Jakiemuś gimbusowi to jeszcze można wybaczyć, ale potem tacy ludzie przychodzą do biura
Na pewno zastosuja pompy utrzymujace poziom wody i nadmiar bedzie odprowadzany. Ulewy to najmniejszy z problemow.


@waldo: Jak dla mnie zdjęcie które dałeś w tym poście jest lepsze od otwierającego. Cudo ()
@chyRZy: 8" to oznaczenie cali, " - tak się oznacza cale. 'Inch' to po angielsku cale. Często w przemyśle oznacza się grubości czy średnice w calach, grubość szkła, czy średnice rur. Ot, tak się przyjęło ale niektórzy wyrażają to w milimetrach. Zależy od człowieka.

Mam nadzieje że pomogłem.
@filipetrus: Nie wiem czemu na początku myślałem, że mówisz o ściskaniu jako o własności materiału, a nie ściskaniu jako całości konstrukcji. A tak to pełnia racji, na sztywno mocując to by wyszło jak mówiłeś.
@Tremade: @paniczklos: Na szybko sprawdziliśmy to z kolegą, przy założeniu wytrzymałości na rozciąganie na poziomie 33MPa (zwykłe szkło), oraz 1.5m słupa wody i ok. 20m rozpiętości, dostaliśmy takie grubości płyty dolnej basenu:
- dla utwierdzenia - h=46cm
- dla belki wolnopodpartej - h=60cm

Są to uproszczone obliczenia, pomijamy wpływ ugięcia, ścianek bocznych i wielu innych warunków. Plus wody mamy mniej, ale szkło niewzmacniane. Niemniej jednak daje to obraz, o jakim
@filipetrus: No utwierdzenie nie w chodzi chyba w grę ze w ze względu na materiał i konieczność dylatacji, to by zbudowali podobnie jak mosty z uwzględnieniem wszystkich możliwych przesunięć i zastosowaniem dylatacji. A policzyliście z kolegą tylko belkę wolno podpartą czy uwzględniliście że ścianki zadziałają jak dźwigary mostowe?
@Zwykly_Czlowiek: Na głównej rozmawiali o światłowodach ale potem wlazłem na YouTube i zaproponowano mi inne odcinki serii. Jeden z nich nosił nazwę "Siła Złego" i opowiadał między innymi o katastrofach budowlanych gdzie wspomniano o katastrofie mostu w Tacoma. Dlatego też zastanawiam się czy nie przywołałeś tego przykładu pod wpływem obejrzanego wcześniej odcinka sondy.