Wpis z mikrobloga

Interesuje mnie co myślicie na temat Ukrainy, a dokładniej jakie rozwiązania w stosunkach polsko-ukraińskich proponują wykopowicze.
Ukraina jest jednym z najbardziej popularnych tematów na wykopie i jak widzę często powiela się tutaj narrację rosyjską mówiącą o tym, że Ukraińcy to nie naród ale faszyści, banderowcy i tak dalej, że Ukraina jest nam niepotrzebna i nie powinniśmy się mieszać do tego co się tam dzieje, ponieważ bohaterscy rebelianci walczą z faszystowską juntą.

Ja sam do wydarzeń na Majdanie podchodziłem z dużą rezerwą i nie wzbudzało we mnie przesadnej euforii to co działo się w Kijowie. Głównie dlatego, że podczas kilku rozmów z Ukraińcami spotykałem się ze stwierdzeniami, że "to co będzie później to nie ważne, ważne jest teraz to aby obalić Janukowycza", no i potwierdziły się moje obawy, że to o czym wtedy nie myśleli wkrótce okaże się problemem. Później pokazały się flagi UPA i też mówiłem, że "oho teraz to dopiero będzie". Ale sytuacja się rozwijała: Krym, a następnie D----s, obrona lotniska i tak dalej.

Moim zdaniem Ukraina jest dzisiaj dla nas bardzo ważnym państwem, w dużej mierze zależy od niej nasze bezpieczeństwo. W końcu to Ukraina obok Białorusi oddziela nas od Rosji (żeby nie było nie jestem rusofobem, przesadnym rusofilem jednak też nie). Z przykrością obserwuję to jak w różnych środowiskach powiela się narracje Kremla, mówiącą o złych i rządnych krwi Ukraińcach. Na wykopie #kuce często powtarzają tezy głoszone przez Korwina, tak jak niektóre postulaty Krula do mnie trafiają tak jeśli chodzi o Ukrainę sprzyja on rosyjskiej propagandzie w większym stopniu niż partia Zmiana. W środowisku narodowców też niestety dominuje niechęć do Ukraińców i straszenie banderyzmem, dlatego też polecam artykuł z portalu jak najbardziej narodowego ale zupełnie nie wpisującego się w narrację naszych narodowców, powinni go przeczytać wszyscy Ci, którzy są zdania, że Ukraińcy nie zasługują na własne państwo.

Największym problemem jest to, że sprawa Wołynia wciąż nie została rozwiązana. Co według was powinno zostać zrobione aby raz na zawsze postawić kropkę nad i? Powinno się powołać jakąś wspólną komisję?

Tracimy dzisiaj świetną okazję na poszerzenie swoich wpływów w tej części Europy. Jedynym plusem tego, że nie ma nas przy rozmowach dotyczących rozejmu na Ukrainie jest to, że jeśli Zachód sprzeda jednak Rosji Ukrainę, to my nie będziemy w tym uczestniczyć.

Powinniśmy rozpocząć pewną (może subtelną) akcję mającą na celu uświadamianie Ukraińców jak my postrzegamy kwestię Wołynia i co na Wołyniu się stało. Wielu Ukraińców jest po prostu w tym temacie niedouczonych, co najlepiej chyba pokazują nagłaśniane przez @tomasz-maciejczuk historię z ukraińskimi nazistami.

Czy nam się to podoba czy nie, dzisiaj flaga UPA jest symbolem walki o niepodległą Ukrainę, a Bandera wyrósł do rangi bohatera narodowego. A Petlura jest postacią pomijaną.

Tutaj podaję wywiad jednym z liderów Prawego Sektora i jeszcze jeden artykuł .

Od siebie mogę jeszcze polecić czytanie Nowej Europy Wschodniej oraz Ośrodka Studiów Wschodnich.

Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

I wołam @Nero12 @PatologiiZew @LubieRZca @szurszur @tomasz-maciejczuk @Myrten @0002 i wszystkich innych wykopowiczów.

  • 85
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Niemcy przeprosili, bo im się to opłacało


@nick-smith: o to chodzi.

Tak samo, jak teraz opłaca się to zrobić Ukrainie. Jeśli tego nie widzą lub jeśli wyceniają kontynuację obecnej polityki historycznej ponad dobre stosunki z Polską, to jest to ich
  • Odpowiedz
@kiedys_mialem_lepszy_brzuch: Zbyt daleko idziesz w swoich porównaniach. Po pierwsze, Niemcom znacznie łatwiej było zaakceptować, że muszą przeprosić, bo faktycznie mieli na sumieniu jako naród olbrzymie zbrodnie. W Polsce byłoby to postawieniem sytuacji na głowie, ofiara miałaby przepraszać zbrodniarzy. Nie możesz ignorować skutków społecznych takiej decyzji. Mówisz o tym jak Ukraina potrzebuje swoich bohaterów, Polska niestety też. Nie możesz oczekiwać, żebyśmy nie tylko o swojej historii zapomnieli, ale wręcz ją podeptali
  • Odpowiedz
W Polsce byłoby to postawieniem sytuacji na głowie, ofiara miałaby przepraszać zbrodniarzy


@nick-smith: ale ja tego nie sugeruje w żadnym wypadku! Ja sugeruje żebyśmy przełożyli rozmowe o Banderze po wojnie na Ukrainie/po tym jak nasz biznes skupi ich aktywa. To wszytsko.

Po drugie, gospodarczo również nie możesz porównywać Polski do Niemiec, nawet tych z lat 90. Niemcy już wtedy mieli olbrzymie przedsiębiorstwa i sieci handlowe gotowe do przejęcia naszego
  • Odpowiedz
Polska miała dobre stosunki zarówno z Ukrainą jak i z Rosją.


@smsmaj: Aha mielismy dobre stosunki z Rosja i pomimo to najdroższy gaz i rope. Czyli potwierdzasz że z Rosja nie ma sie co starac i tak tego nie docenia.
  • Odpowiedz