Wpis z mikrobloga

Profesor Kuczyński długo i cierpliwie o tym, że w momencie powstania zarodka niewiele wiemy na temat jego dalszych losów zaplanowanych przez naturę: może się okazać pustym jajem płodowym. Może się okazać zaśniadem groniastym. Może stać się ciążą pozamaciczną i nie będziemy jej przecież ratować kosztem życia kobiety. Wreszcie może przekształcić się w potworniaka, którego żadną miarą nie można uznać za człowieka mimo posiadania resztek zębów, włosów czy kości. Dlatego zakładanie a priori, że każdy zarodek jest „człowiekiem” jest niezgodne z nauką biologiczną.


Poseł Hoc (PiS) emocjonalnie replikuje: „a więc to pan, jako naukowiec, człowiek, lekarz, będzie decydował, kto jest człowiekiem, a kto nie, skreślając tego, kto jest WĄTŁYM człowiekiem?” [Relacja za stowarzyszeniem “Nasz Bocian”]

Źródło: patolodzynaklatce
Waldemar Kuczyński - dyrektor, specjalista ginekologii i położnictwa, embriolog [#](http://www.kriobank.pl/index.php?Itemid=295⟨=pl)

Dlatego zakładanie a priori, że każdy zarodek jest „człowiekiem” jest niezgodne z nauką biologiczną.

Hm, a niedawno ktoś na Wykopie mnie przekonywał, że wszyscy embriolodzy twierdzą coś dokładnie odwrotnego.
[ #medycyna #nauka #invitro ]
  • 21
@Kajmel: byłabym bardzo wdzięczna. Mógłbyś polecić laikowi jakąś literaturę z tej tematyki?
Mam też kilka pytań btw, jeśli mógłbyś odpowiedzieć. Czytałam, że na pewnym etapie rozwoju zarodka, gdy składa się on z kilku komórek, każda z nich ma potencjał rozwinąć się w odrębny płód (choć zazwyczaj tak się nie dzieje). Można wówczas niemal dowolnie owe komórki dzielić i łączyć na powrót. Jak to faktycznie wygląda?
@fir3fly: tzn to jest podręcznik akademicki. Embriologię dopiero będę miał w 2 semestrze.
Moore K. L., Persaud T. V. N., Torchia M. G. „Embriologia i wady wrodzone. Od zapłodnienia do urodzenia.”

a z pozycji nieobowiązkowych będę miał to Bartel H. „Embriologia”, PZWL, Warszawa 2004.
oraz to Sadler T.W. ,”Medical embryology”, 2013, twelfth edition, Lippincott Williams & Wilkins.
@fir3fly: oprocz chimer sa jeszcze mozaiki genetyczne, tez ciekawe zjawisko, polecam poczytac.
Generalnie gro procedur, ktorych ludzie sie boja (eugenika itp) o ktorych glosno w mediach w kontekscie ivf zdarza sie czesciej lub rzadziej w naturze
@fir3fly: Jako ekspert oceniam, że na świecie żyje około 28 tysięcy osób, które są bliźniakami dwujajowami pochodzącymi od dwóch różnych ojców, u których doszło do mikrochimeryzmu.