Wpis z mikrobloga

Mireczki, przedstawiam Wam herbatę matcha.

Znacie może herbatę matcha? Jest to zielona, sproszkowana herbata. Wystarczy nabrać odrobinkę zielonego proszku na małą łyżeczkę (jakaś 1/6 łyżeczki, jedynie odrobinka na samym czubku łyżeczki, większa ilość jest po prostu zbyt intensywna w smaku, niesmaczna, nadaje się jedynie jako esencja do robienia past, deserów, lodów, ciast o smaku zielonej herbaty itp.), nasypać do kubeczka i zalać bardzo ciepłą (ale nie wrzącą!) wodą. W smaku jest dość podobna do tradycyjnej, liściastej zielonej, ale jest znacznie bardziej od niej aromatyczna. Kolor jest intensywnie zielony, gdyby dodać do jakiejś potrawy to barwi na zielono.

Matcha jest znacznie bardziej zdrowotna od innych herbat, również od liściastej zielonej, a to wynika z faktu, iż pijemy również sproszkowane liście, które zawierają ogromną ilość przeciwutleniaczy, które razem działają silniej od witaminy C która jest na przykład w owocach. No i najlepszy chyba argument za matcha to taki, że zalewamy i pijemy, nie trzeba czekać aż się naciągnie. Trzeba tylko pamiętać, że proszek się nie rozpuszcza w wodzie, jest zawiesiną, która bardzo powoli opada na dno. Należy co jakiś czas mieszać herbatę, inaczej pod koniec na dnie będzie bardziej intensywna.

Matcha w deserach? Pewnie! W Japonii zajadają się czekoladą, lodami, ciastami, a to wszystko o smaku zielonej herbaty. Sam jadłem kitkaty z Japonii o smaku zielonej herbaty i były całkiem smaczne.

Podsumowując, bardzo polecam matcha każdemu kto lubi herbatę, zwłaszcza zieloną. Może nie jest najtańsza, bo pół kilograma proszku kosztuje na Allegro ok. 100 zł (są mniejsze i tańsze, ale większa ilość zawsze wyjdzie bardziej ekonomicznie, a jak ktoś pije dużo zielonej to warto kupić więcej, i tak prędzej czy później kupi następną), ale biorąc pod uwagę fakt, że jedna herbata to kilka szczypt proszku, wyjdzie z tego NAPRAWDĘ dużo herbat.

#matcha #herbata #zielonaherbata #picie #jedzenie #napoje
R.....0 - Mireczki, przedstawiam Wam herbatę matcha.

Znacie może herbatę matcha? J...

źródło: comment_b0nvuGK1xvlsEgRwQjTvLEruqKkK9bG4.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Dobrze kojarze, ze w Japonii sie pije glownie taka?


@MagicznyJakub:
Nie, matcha służy głównie do picia w trakcie ceremonii picia herbaty. Na codzień w Japonii pije się głównie herbaty typu bancha, sencha, genmaicha, często też herbaty butelkowane z automatu, których większość nie ma z matchą nic wspólnego. W restauracjach często za darmo podają Konacha - pył herbaciany.
  • Odpowiedz
@Radeg90: Tradycyjne przygotowanie, ale bez ceremonialnej spiny. Polecam tego pana, właściciel sklepu Everyone's Tea, prowadzi fajnego bloga o japońskiej herbacie po angielsku.
Chyba nabrałem ochotę na japońską herbatę... ale u mnie sencha, dużym fanem matcha nie jestem. :-)
n.....e - @Radeg90: Tradycyjne przygotowanie, ale bez ceremonialnej spiny. Polecam te...
  • Odpowiedz