Wpis z mikrobloga

Konserwatyzm to jednak specyficzny stan umysłu.

Mam kumpla, gorącego orędownika światopoglądu katolickiego, aborcja, małżeństwa homo, in vitro to dla niego "cywilizacja śmierci", atak na rodzinę w celu jej rozbicia, rozpad społeczny, krach wartości, zezwierzęcenie i barbarzyństwo.

Gość wyemigrował na dłużej do Danii z żoną i 2 małych dzieci. Miałem okazję rozmawiać z nim i podpuściłem go, najpierw spytałem jak mu się żyje, to mówi że super zadowolony, niezłe zarobki, benefity na dzieci, poziom życia znacznie lepszy niż w Polsce itd itp.

No to podpuszczam go dalej i pytam czy ze społeczeństwem może jest coś nie tak, czy ludzie jacyś nieszczęśliwi, nieprzyjemni w obyciu, ten mówi że nic takiego, że ludzie wyluzowani, uśmiechnięci, przyjaźni, pomocni, mówią po angielsku, żadnych zastrzeżeń, ogólnie naprawdę szczęśliwe społeczeństwo. Jak się do obcego uśmiechniesz na ulicy to uśmiechnie się do ciebie, a nie jak u nas, krzywy ryj i: "chcesz wp..ol?". Kierowcy przepuszczają na pasach, na drogach wzajemna życzliwość, w pracy brak napinki i wyścigu szczurów, szefowie wyluzowani, wszystko w porządku.

Pytam go czy w przedszkolu dzieci może nieszczęśliwe, prześladowane, źle traktowane. On na to że nic takiego, że jest pełna kulturka, wychowawcy, inne dzieciaki w porządku, jego dzieci szybko łapią język i integrują się doskonale.

No to pytam czy chce wracać do PL, mówi że nie, bo Dania to lepsza cywilizacja pod każdym względem.

Wtedy pytam go czy wie że Dania to przecież cywilizacja śmierci, w której jego własna tradycyjna rodzina jest atakowana, następuje ogólny upadek wartości, zezwierzęcenie i barbarzyństwo? On robi wielkie oczy o co kaman. No a ja tłumaczę że ten kraj przecież ma zalegalizowaną aborcję na życzenie, legalne in vitro, legalne małżeństwa jednopłciowe, porządną edukację seksualną w szkołach itp. w przeciwieństwie do ultra-konserwatywnej pod tymi względami Polski.

Gość wtedy zrobił typowy wykop fejs, coś tam pomamrotał, próbował zrobić zwrot o 180 stopni że w Danii też jest cała masa patologii, zła i w ogóle to miejscami też totalnie gówniany kraj. Wskazałem że chyba przeczy samemu sobie, bo po tej laurce którą wystawił wcześniej teraz taki nagły flejm i hejt, no to chyba "coś tu się nie dodaje"? Skończył szybko rozmowę i potem przestał się do mnie odzywać.

Ot, konserwatywna logika. Żyj z rodzinką w kraju szczęśliwych, wyluzowanych ludzi, nazywaj go lepszą cywilizacją a jednocześnie określaj obowiązujące w nim prawo mianem "cywilizacją śmierci" prowadzące do rozbicia tejże rodziny i totalnego upadku.

#jkm #4konserwy #4kuce #polityka #neuropa #pis #polska #coolstory
  • 86
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 22
@tytanos: to doskonale znam ale bardziej chodzilo mi o to ze gosc wychwalał pozaekonomiczne czynniki zycia w Danii wskazywal na szczesliwe harmonijne spoleczenstwo, lepsza kulture na drodze, na ulicy, w pracy, ogolny luz i usmiech na co dzien zyczliwosc itp a potem musial bronic tezy ze buduja tam cywilizacje smierci, upadek wartosci, rozbicie rodziny i ogolne nieszczescie
  • Odpowiedz
@comrade: Zobaczymy za 50-100 lat jak na tym kto wyjdzie i wtedy pogadamy o tym. Tak jak socjalizm nie niszczy społeczeństwa w rok, czy dwa, ale w kilka pokolenia. Ludzie oduczają się ponosić konsekwencję i powoli wszystko się rozpada. Ubezpieczenia? No super, a jak ktoś się nie ubezpieczy to państwo pomoże i już kolejna generacja ludzi oduczona by brac ubezpieczenia bo przecież państwo pomoże. Aborcja? Po co brać odpowiedzialność za
  • Odpowiedz
via Android
  • 39
@Loloman: mysle ze podobnie mowiono 100 lat temu jak pierwsze kraje zaczely niesmialo przyznawac prawa wyborcze kobietom. Ze "zobzaczycie za 100 lat do czego to doprowadzi". Ps aborcje w danii maja juz kilkadziesiat lat, to nie jest NOWE prawo
  • Odpowiedz
@comrade: Nie mam teraz czasu sprawdzać wszystkiego, jak wyglądało to prawo, jak się zmieniało i jak wpłynęło na społeczeństwo, ile dzieci się rodzi, problemy itd. Potem masz super szczęśliwe społeczeństwo w Szwecji, a jak choć przez chwilę dziecko jest smutne, to się je odbiera rodzicom.. czy jak w USA gdzie cała "dobroć" to sztuczne zachowanie, wymuszone przez społeczeństwo i poprawność polityczną.

Europa póki co wymiera i z czegoś to wynika,
  • Odpowiedz
via Android
  • 14
@Tleilaxianin: jasne ze usuniety plod sie nikomu nie poskarzy ale nie o to mi przeciez chodzilo. Narracja konserwatywna jest taka ze liberalne spolecznie prawo prowadzi do cywilizacji smierci i upadku spoleczenstwa tymczasem taki jeden czy drugi konserwatysta jak sam pojedzie na zachod to przyznaje ze tamtejsze spoleczenstwa prosperuja znakomicie, i nie chodzi mi tylko o ekonomiczne czynniki ale o ogolna kulture uprzejmosc, zyczliwosc itp. Po prostu poglady sprzeczne z obserwowalnymi
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@tytanos: chodziło o to ze gosc wystawil laurke pozaekonomicznym czynnikom wplywajacym na jakosc zycia w danii. Kultura na drodze, zyczliwosc, usmiech, brak napinki i stresu, ogolny luz i sczescie z zycia. No slowem zadowolone spoleczenstwo bez krzywych mord i frustratow. Potem nie umial tego pogodzic z tezami o cywilizacji smierci i upadku spolecznym.
  • Odpowiedz
@tytanos: Może lepiej żeby w takim razie zainteresowali się własną sytuacją, tak żeby już nie być "zestresowani, nieszczęsliwi i #!$%@? z powodu braku dostatecznej ilości pieniędzy"? Tak zamiast interesować się tym czy ktoś chce wziąć pedalski ślub, albo zrobić aborcję. Nikt do tych rzeczy nie zmusza.
  • Odpowiedz
to doskonale znam ale bardziej chodzilo mi o to ze gosc wychwalał pozaekonomiczne czynniki zycia w Danii wskazywal na szczesliwe harmonijne spoleczenstwo, lepsza kulture na drodze, na ulicy, w pracy, ogolny luz i usmiech na co dzien zyczliwosc itp a potem musial bronic tezy ze buduja tam cywilizacje smierci, upadek wartosci, rozbicie rodziny i ogolne nieszczescie

@comrade: No w Związku Radzieckim zaraz po rewolucji przecież też było szczęśliwe harmonijne społeczeństwo,
  • Odpowiedz
Może lepiej żeby w takim razie zainteresowali się własną sytuacją, tak żeby już nie być "zestresowani, nieszczęsliwi i #!$%@? z powodu braku dostatecznej ilości pieniędzy"? Tak zamiast interesować się tym czy ktoś chce wziąć pedalski ślub, albo zrobić aborcję. Nikt do tych rzeczy nie zmusza.

@natjes: Nie bardzo rozumiem, co ty proponujesz? Co masz na myśli mówiąc, że mam "zainteresować się własną sytuacją, tak żeby już nie być zestresowanym, nieszczęśliwym
  • Odpowiedz
@tytanos:

ok czaję, a może Polacy są zestresowani, nieszczęsliwi i #!$%@? z powodu braku dostatecznej ilości pieniędzy?

Pedalskie małżeństwa i aborcja spowodują, że Polacy będą żyć na luzie? Dżizas. #lewackalogika


Chodzi o to że nieprawdziwa jest teza że Dania jest bogatym ale NIESZCZĘSLIWYM społeczeństwem (przez aborcję, gejów itp). Obserwacja jest taka że aborcja czy geje nie wpływają negatywnie na społeczeństwo, nie ma mowy o żadnej "cywilizacji śmierci". Można
  • Odpowiedz
@Tleilaxianin:

Chodiło mi o to że konserwatyści i kościół twierdzą że na takim prawie nie da się zbudować TRWAŁEGO społeczeństwa. Sama nazwa "cywilizacja śmierci" wskazuje że takie społeczeństwo czeka upadek. No i kolega konserwatysta z którym gadałem miał problem żeby faktycznie (a nie tylko: teoretycznie) pokazać ten upadek cywilizacji żyjąc w kraju któremu sam wystawiał laurkę w prawie każdym aspekcie. Dysonans poznawczy.
  • Odpowiedz