Wpis z mikrobloga

@tampik15:
na chrzest nie masz raczej wpływu jak jesteś gówniakiem

żeby mieć ślub trzeba mieć bierzmowanie, a na to już masz duży wpływ

a na pogrzeb też masz średni wpływ jak rodzina twojej woli nie uszanuje
  • Odpowiedz
Wszystkim moim znajomym antyklerykałom i ateistom (serio, czekam na jednego który się wyłamie) mięknie pompka przy ślubie i grzecznie biorą kościelny.


@Naglfar: "mięknie pompka"? Raczej mają #!$%@?, bo to dla drugiej strony zapewne jest ogromne wydarzenie pod presją rodziny i w przypadku odmowy byłby raban i płacz.
Ale po co, skoro można mieć #!$%@? i ustąpić głupszemu/głupszym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Naglfar: No i co w związku z tym? Według mnie to wręcz to splunięcie w twarz katolikom, jawne krzywoprzysięstwo w ich świątyni, którego dokonali wyłącznie dla świętego spokoju (bo w sumie obietnica złożona przed Bogiem, w którego nie wierzą, nie ma żadnej wartości). Naprawdę cieszy cię, że presja społeczna powoduje, że ludzie postępują wbrew sobie i najzwyczajniej kłamią?
  • Odpowiedz
@tampik15, @Sibannac, @Naglfar: Ehh... znów ten sam temat. A czy zdecydowana większość ludzi wierzących bierze ślub z myślą o Bogu? Nie, wszyscy są zestresowani i przejęci, ale nie Bogiem tylko uroczystością. Tak samo np. z Bożym Narodzeniem - potrawy, rodzina, atmosfera, ale podczas łamania opłatkiem nikt nie myśli o religii. To wszystko dlatego, że przez tyle lat pewne obrzędy religijne przeniknęły po prostu do naszej kultury
  • Odpowiedz
@Naglfar: Po pierwsze, to co ma ateizm do antyklerykalizmu? Można być zarówno antyklerykałem jak i osobą wierzącą i jeśli wiara nakazuje pojawić się komuś takiemu w kościele, to to robi. Nawet jeżeli nie popiera hierarchii kościelnej lub jej udziału w życiu publicznym w obecnej formie.
  • Odpowiedz
@Skogyr: Niby w jaki sposób jest to manipulacja? Cała dyskusja dotyczy obchodzenia przez ateistów świąt Kościoła katolickiego i do tego się odnoszę (choć oczywiście poruszone przeze mnie zjawisko przenikania się religii i kultury dotyczy każdej wiary).
  • Odpowiedz