Wpis z mikrobloga

Elektryczność. Zawsze miałem problemy ze jej zrozumieniem i z jej pojęciami. Czym są fazy i po co je komu, skoro prąd i tak płynie jednym przewodem. Czym się różni zero od uziemienia? Co jest nośnikiem prądu - czy zawsze są nimi elektrony? Ktoś ładnie i obrazowo może te kwestie wyjaśnić? #pytanie. #elektroda
  • 10
@pawvic: prąd w gniazdku to prąd przemienny
Jego wykres to sinusioda, raz jest natężenie dodatnie raz ujemne i tak się zmienia 50 razy na sekundę
Faza to takie ogólne określenie na to gdzie takie napięcie jest podawane
Jak masz zasilanie 3 fazowe to te sinusoidy są przesunięte względem siebie o 120 stopni
Masa to jest to gdzie prąd spływa, a samo uziemienie to fizyczne umożliwienie splywania tego pradu
@pawvic: Fazy? Wyobraź sobie 3 huśtawki, które pełny cykl wykonują np. w sekundę (tzn. od położenia 0 do przodu do maks. później znów przez położenie 0 i do tyłu do maks, by w końcu wrócić do położenia 0). I teraz te trzy huśtawki rozpoczynają swój cykl co 0,33s. Każda z nich ma częstotliwość pracy 1Hz (bo f=1/T czyli 1/1s), jednak każda z nich ma różną fazę. Tak samo jest z
@wolek141: Z zainteresowaniem przeczytałem twoją wypowiedź. I jeszcze mam pytanie bardziej konkretne, Jeśli w instalacji domowej jest bezpiecznik 16A 380V, to czy można w ten obwód wpiąć urządzenia o łącznej mocy do 6080 W?
@pawvic: jeżeli rozpatrujemy tylko jeden bezpiecznik, i urządzenia jednofazowe, to możemy wpiąć:
P=U x I = 230V x 16A = 3680W
To obliczenie należy jednak traktować jako orientacyjne - w praktyce różne zjawiska wpływają na to, czy dany obwód wytrzyma, czy nie.
To 380V które masz napisane na bezpieczniku oznacza do jakiego napięcia został zaprojektowany bezpiecznik - nie ma to zupełnie wpływu na jego działanie. Nie możesz go np. wpiąć do