Wpis z mikrobloga

Po "sukcesie" w LE (city, juve) Lech się błaźnił w pucharach, w lidze grał przeważnie średnio, dostawał bęcki w PP. Ogólnie sportowo ostatnie 5 lat tego klubu to ogromna karuzela. Niemniej mimo wszystko, da się zauważyć, że w jednym była stabilizacja - w zarządzaniu. Można gadać głupie kibicowskie gadki o Amice (i mówią to zazwyczaj ci, co usilnie tłumaczą, że to kibice tworzą klub... więc ciężko o Wronkach gadać), można śmiać się z tych #!$%@? z ostatnich lat (bo były nie byle jakie). Można mówić o oszczędnościach i średnich transferach i narzekać bezpodstawnie na Rutków. Ale nie da się nie dostrzec, że to były porażki sportowe, a organizacyjnie stale ten klub rośnie.
Całkiem przyzwoita, a jak na nasze warunki miodna szkółka, świetne warunki treningowe, dobrze zorganizowany system skautingu i zrozumienie, że płaci się tym co się ma, a nie gra na kredyt z marzeniami o LM. Takiego Nikolocia z Legii obserwowali parę lat, nawet mieszkanie na Węgrzech wynajęli i w głosowaniu skautowskim tylko młody Rutek był na tak. Może okaże się świetnym graczem, ale ja czytam między wierszami - oni serio dużo zainwestowali by go dobrze obejrzeć i decydowali o transferze znając gościa, a nie szukając w panice pierwszego lepszego szrotu.

Poza tym Lech staje się taką fajną i przyjazną marką. Ogarniają się w kwestiach transferów, nie zwalniają trenerów po paru spotkaniach. Ja szanuję nawet fakt trzymania tego Rumaka. Nie jest to trener fatalny, ani dobry (daje dupy w ważnych momentach), ale dali mu szansę i mam wrażenie, że ten Lech tym podejściem w końcu trafi na jakiegoś swojego nie przymierzając Kloppa, który wniesie klub na wyższy poziom. Jak na nasze warunki Lech działa moim zdaniem wzorcowo i inni powinni podpatrywać. Legia to Legia, ostatecznie i tak wyjdzie na plus, niezależnie od zarządzania, bo za nią będą pieniądze. Stolica, medialność, zdecydowanie największe miasto. Lech też oczywiście ma wiele, przede wszystkim multum kibiców (przyznam, że pałam sympatią niesamowitą będąc ze Śląska), ale potencjałem finansowym nigdy nie doskoczy do Legii, jeżeli tam nie wydarzy się jakaś tragedia pokroju Polonii - ale raczej nie, na taki klub zawsze chętni będą. Podoba mi się to jak to tam wszystko zaczyna działać i jak zazębiają się niegdyś rzucone idee. Może jutro znowu będzie #!$%@? - nie wiadomo, ale na dłuższą metę ta cierpliwość moim zdaniem przyniesie sukcesy. Może nie teraz, może nie za rok i nie dwa, ale przyniesie, a dobre i oszczędne zarządzanie daje przynajmniej to, że nie ma ryzyka iż brak sukcesu zniszczy klub. Bo widzę tutaj, że pieniądze leżące na boisku są najwyżej dodatkiem, rezultatem pracy, dodatkową kasą w budżecie a nie jego podstawą bez której brnie się w długi. Powodzenia #lechpoznan #lech #poznan (nie wiem czy mogę wołać wszystkich poznaniaków, jak cos przepraszam). #pilkanozna #ekstraklasa
  • 19
@kapayapaan: Dobra praca z młodzieżą to podstawa. Bez tego cała reszta nie miałaby znaczenia.

Niemniej jednak w działaniach Lecha dużo łatwiej odnaleźć konsekwencję, pomysł i strategię, natomiast Legia działa trochę po omacku, raczej liczy się dziś niż jutro. Ale Legia może sobie na to pozwolić, Lecha na to nie stać.

Prijovic i Nikolic byli obserwowani przez Lecha, obaj zostali odstrzeleni. W przypadku Nikolicia podobno chodziło o względy mentalne, a nie umiejętności.
@Turambetto: Lech robi dobrą reklamę Poznaniowi, przynajmniej w moim mniemaniu :)
@No25: Użyłem kiedyś tego argumentu będąc na meczu i o dziwo zamiast dostać po mordzie usłyszałem "no w sumie stary to masz rację" :) Ale rozumiem ich, wszak to wszystko wzbudza sporo emocji. Może i prostych, plemiennych wręcz, ale nikt nie mówił, że to rozrywka wysokich lotów :)
@rooger: Tak tak, o Nikoliciu to samo wiemy widocznie :)
@kapayapaan: Też mi się tak zawsze wydawało, chociaż ja głównie mam na myśli jednak kibiców, bo pełne trybuny w Polsce nadal robią wrażenie. Piłką się jakoś bardzo nie interesuje, ale mam takie wrażenie, że Lech jest takim klubem dosyć hermetycznym, z kibicami właściwie tylko w Wielkopolsce, ale z drugiej strony w tejże Wielkopolsce nie ma konkurenta, co powoduje, że nie ma jakiegoś głównego rywala jak np Wisła z Cracovią.
@kapayapaan: Właśnie konsekwencji w działaniu Legii brakuje. Sporo naprawdę dziwnych decyzji transferowych, a i to usilne wypychanie z klubu niektórych zawodników...Słabe, choć może to akurat sprawka managerów.

Oczywiście akcja z Bielikiem to był czysty majstersztyk. Ale odnoszę wrażenie, że polityka transferowa nie jest do końca przemyślana, a transfery są dokonywane na zasadzie; "jest niezły zawodnik, to bierzemy". I są problemy z przejściem zawodników od akademii do pierwszego zespołu. O tyle to
@kapayapaan: Po ostatnim meczu z Legią znowu będę siedział przed telewizorem jak dziecko i liczył na to, że zobaczymy polski klub w fazie grupowej LM. Nie wiem czy Legia była tak słaba, czy Lech tak dobry, ale poznaniacy poza kilkoma błędami świetnie się prezentowali. Dobry pressing, dobre wyjście spod pressingu, pomysł w rozegraniu piłki. Jest kilku bardzo dobrych zawodników, można się obawiać o formę napastników, ale liczę na to że będą
@str8edge: Jeśli chodzi o kwestię którą poruszasz, czyli możliwość awansu do LM, to jednak mimo wszystko lepiej gdyby biła się o to nawet tak słaba Legia. Lechowi odpadły już wszystkie dobre punkty w rankingu i już od ewentualnej kolejnej rundy będzie nierozstawiony, a to wróży już w kolejnej rundzie przeciwnika co najmniej na tym samym poziomie co Lech, a prawdopodobnie lepszym, nie mówiąc już o rundzie czwartej. Legia miałaby rozstawienie i
@kapayapaan: O LM bije się mistrz kraju, drużyna lepsza sportowo. By awansować do LM trzeba przejść przez wszystkie rundy, także to czy Legia odpadłaby w trzeciej, czy w czwartej to akurat bez znaczenia. Chociaż zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji Lecha i wiem, że marzenia o LM prawdopodobnie pozostaną marzeniami. Liczę po cichu za to na trzy drużyny w grupie LE.
@kapayapaan: Ta, dobre zarządzanie. Od czasów Lewandowskiego, prawie co sezon sprzedawali gościa za wartość około 4 milionów. Najpierw Murawski (okej, ostatecznie go odkupili za podobną stawkę), potem Lewy, Rudniew, Teodorczyk. Teraz pytanie gdzie ta kasa jest, bo na pewno nie w transferach.
@tymc: kasa poszła na głupie transfery, podnoszenie płac zawodnikom plus łapówki za darmowy stadion i co rusz nowe murawy... Od dawna mówi się że Lech jest zadłużony i ten lub przyszły sezon ma być tym który wyprowadzi nas na zero, co i tak w Polsce i naszej ekstraklasie jest ewenementem
@bonixes: No właśnie. I gdzie ten mityczny skauting, Ubiparip? Okej, można mieć wtopę, ale jak dla mnie to tych wtop za dużo żeby uważać skauting Lecha jako dobrze zorganizowany. A jeśli chodzi o grę, to niestety ale nasza liga jest słaba, a nie Lech mocny. Na Sarajewo powinno starczyć, ale z Robakiem na LM? Serio? Gdzie ta dobra organizacja, bo na pewno nie w transferach, które zarząd robi po jak najmniejszej
@tymc: Ubiparip jest jeszcze ze starego sortu transferowego, teraz skauting jest o niebo lepszy chociażby patrząc na strefę mentalną graczy; jeszcze sezon-dwa temu zdarzały się transfery losowe, gdzie teraz niezbyt pasujący gracze zostali 'wydelegowani' :) nie wiem czy to Skorża czy skauci ale Lech wziął się w garść i potrafią sprowadzić gracza z doświadczeniem i wiedzą jak walczyć w europejskich pucharach
@kapayapaan: Lech ma jeszcze te przewagę, iż jest jedynym klubem ekstraklasy w pobliżu i cala wielkopolska mu kibicuje. Na mieście można spotkać ludzi z gadżetami Lecha itp. więc to duży atut w ekstraklasie, w tym sezonie pewnie będzie najwyższą oglądalność, co wpływa na finanse klubu i za parę lat może przegonić legię. W Warszawie jest tylko Legia, a w aglomeracji 3mln mieszkańców i żadnej konkurencji innych dyscyplin mamy średnia 14 czy