Wpis z mikrobloga

mirki, czy da się połączyć program taki jak https://github.com/mps-youtube/mps-youtube (program, który odtwarza samo audio z filmów na youtubie) z jakimś terminalowym programem do wizualizacji dźwięku jak na przykład tutaj https://www.youtube.com/watch?v=T5y9yRXxQsA ? mój system to elementary os 0.3 (zbudowany na #ubuntu 14.04)

Nie jestem jeszcze jakimś wymiataczem linuksowym i nadal nie do końca ogarniam kwestie dotyczące tych wszystkich ALSA i PulseAudio itp.

Może skoro mam już działający mpsyt i da się sluchać muzyki to potrzebuję tylko jakiegoś prostego oddzielnego wizualizatora, który przechwytywałby każdy dźwięk idący na słuchawki/głosniki? Znacie jakieś dobre narzędzia terminalowe tego typu?

Liczę na harcerskie podejście - czyli "da się, nie ma rzeczy niemożliwych" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

w załączeniu obrazek poglądowy do programu, do którego zachciewa mi się jakiejś klimatycznej, prostej wizualizacji.

#linux #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #elementaryos
k.....h - mirki, czy da się połączyć program taki jak https://github.com/mps-youtube/...

źródło: comment_EyYKLVm5XohKwcsKz47kBpUIvHATlU40.jpg

Pobierz
  • 19
@moooka: no właśnie to mógłby być najlepszy trop i zaraz jak będę przy komputerze to sprawdzę. Wybacz pytanie nooba, ale alsa i pulse zarządzają po prostu całym dźwiękiem na komputerze tak? Czyli mój system korzysta z jednego z nich a co za tym idzie muszę po prostu znaleźć/ uruchomić jakiekolwiek narzędzie, które wizualizuje dźwięk z pulse albo z alsa (np. analiza spektrum) i generalnie powinno działać z dowolnym odtwarzaczem, nawet takim
@kukimanstah: Też jakimś znawcą nie jestem, ale alsa komunikuje się bezpośrednio ze sprzętem, czyli kartą dźwiękową a pulse zarządza dźwiękiem w systemie (z różnych źródeł) i za pomocą sterowników alsa odtwarza lub nagrywa dźwięk. Dlatego, pewnie program łączący się z alsą bezpośrednio z pominięciem pulse może nie działać prawidłowo jeśli chodzi o współpracę z innymi programami. Tak mi się wydaje.
@kukimanstah: wlasnie sobie cava zainstalowalem i u mnie działa. ładujesz moduł jądra snd_aloop, ustawiasz w pulseaudio simultaneous output, odpalasz sobie muzycznę w mpsyt, ustawiasz w pulseaudio, żeby mpsyt grało do simultaneous output, odpalasz cava i powinno sie ruszać, jak się nie rusza to podgłośnij loopback i ustaw odpowiedni numer karty w cava(wyjsice aplay -l)
@benedeusz: zadziałało ci właśnie to połączenie? mpsyt + cava? super, to już mam świadomość, że się da a to ważne :)) będę próbowal wg. twojej instrukcji choć nie ukrywam, że jestem noobem w tej kwestii i nie wszystko rozumiem z tego co mówisz - ale skoro u ciebie działa to i u mnie powinno pójść.
@kukimanstah
Udało mi się doprowadzić cavę do działania. Wybacz że nie opiszę bardzo szczegółowo, ale niestety nie za bardzo teraz mam czas ;/ Piszę na przykładzie Arch'a, ale pod Elementary powinno być podobnie.

Taką metodą "na małpę" wklepujesz:
1. sudo modprobe snd_aloop
2. aplay -l
Powinieneś na liście mieć coś w stylu
card 1: Loopback [Loopback], device 0: Loopback PCM [Loopback PCM]
3. edytujesz plik /etc/pulse/default.pa i dopisujesz load-module module-combine-sink (nie wiem
b.....0 - @kukimanstah
Udało mi się doprowadzić cavę do działania. Wybacz że nie opi...

źródło: comment_ImifhnkbXzd0y6ngNyNW83wMMUBo9nzD.jpg

Pobierz
@kukimanstah: Super, cieszę się =) W końcu to ja mogłem pomóć komuś w internecie () Aby dodać trochę wartości merytorycznych: całkiem przystępny artykuł na temat alsy jest na angielskiej wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Linux_Sound_Architecture, znajduje się tam fajny schemat, na którym widać "gdzie" znajduje się ALSA i PulseAudio na drodze od .mp3 do ucha.

Jeżeli zaś chodzi o samą konfigurację aby cava działała, to:
1. Najpierw dodaliśmy