Wpis z mikrobloga

Jest ktoś spod tagów #spawanie albo #pracaspawaczamnieprzeistacza? Mam pytanie odnośnie wykonywania połączeń z rur na zakład, dokładniej w dźwigarze kratownicowym. Jakie informacje muszę podać na rysunku, żeby wiadomo było jak dokładnie wyciąć nachodzący element? Oprócz wiadomo kąta no i średnic rur. Po lewo jak ten węzeł ma mniej więcej wyglądać, a po prawo tak kombinowałem, że by dało radę to wyciąć. Grubą jest zaznaczony ostateczny kształt, pionowe przerywane to dochodzący słupek, a ukośne to początkowy kształt rury i tracona część. Może ktoś z #budownictwo też będzie wiedział
Muszalski - Jest ktoś spod tagów #spawanie albo #pracaspawaczamnieprzeistacza? Mam py...

źródło: comment_yU0yWNioBvblRK5tadfNYgZq8e2RpOnZ.jpg

Pobierz
  • 17
@Muszalski: Ja się co prawda na tym nie znam ale na mój chłopski rozum to wydaje mi się że pionowych nie powinno się wycinać. Wygląda mi to na osłabienie konstrukcji. Pewnie się mylę, bo kształcony w tym nie jestem.
@rafion: no właśnie pionowych nie wycinam tylko ukośne krzyżulce, tylko schematycznie jest to zaznaczone na rysunku. Zasada jest taka, że wycina się element o mniejszym przekroju. Mniejsza z tym, chodzi mi o to jakie wymiary im podać, żeby wiedzieli jak wyciąć :)
@Muszalski: wg mnie na projekcie konstrukcyjnym wystarczy tyle co na detalu - profile i spaw. Dokładne wymiarowanie elementów powinno zostać zrobione przez detalistę stali, który dla każdego elementu stalowego przygotuje oddzielne rysunki warsztatowe i zlozeniowe, a w szczególności pliki CNC. Bo takie opisywanie elementów na detalach jest dobre dla Janusza w garażu ze spawarką a nie do fabryki.
Podane przez Ciebie wymiary wystarczą do wyprodukowania elementu, ale istnieje duże ryzyko, że
@Muszalski: mnie uczono, zeby unikac takich wezlow jak zaproponowales. jak mozna to uklad V zamiast N i lepiej dac mimosrod, duzo to nie zmieni w nosnosci, a znaczaco ulatwia robote na warsztacie - jedno proste ciecie krzyzulca. czas to pieniadz. to co w biurze policzysz w godzine, na warsztacie beda ciac znacznie dluzej.
@skethoo: to jest mi potrzebne jedynie do teoretycznych rozważań, porównuję kilka wariantów ;) kształtowniki rurowe są faktycznie bardzo problematyczne jeśli chodzi o wykonawstwo, ale z punktu widzenia zużycia stali są bardzo efektywne ;)
@Muszalski: alternatywnym rozwiazaniem do porownania moze byc kratownica: krzyzulce z pretow okraglych (takich zbrojeniowych), pasy z (2) katownikow lub ceowek . tylko trzeba uwazac na statecznosc.
@Muszalski: Najłatwiej byłoby po prostu zaprojektować blachę węzłową na którą nasuwana jest rura, a samą tą rurę uciąć na jakąś okrągłą (do1cm) długość - wtedy masz jakieś tolerancje wykonania i da się to w miarę sprawnie robić.

Połączenie które zrobiłeś est naprawdę mega czasochłonne do wykonania w wersji przez Ciebie proponowanej, a wycinanie tego tworzy zawsze dodatkowe problemy. Już samo pocięcie rury okrągłej pod skosem rodzi problem o tytule: jak ją
@hansix: No w życiu bym niczego nie projektował z przekrojów okrągłych, właśnie ze względów o których mówisz. Jednak pisałem to do pracy magisterskiej i chodziło o to, żeby dla wariantu który wykaże się najmniejszym zużyciem stali opracować szczątkowy projekt wykonawczy no i pech chciał, że padło na rurowe kształtowniki. Także to wszystko jedynie dla rozważań teoretycznych, ale też dobrze wiedzieć na przyszłość jak to zrobić :) Dzięki za odpowiedź ;)
@hansix: za późno ( ͡° ͜ʖ ͡°) z blachą węzłową jest taki problem, że znacznie zwiększa ona sztywność połączenia, a przecież węzły w kratownicy modeluje się jako przeguby. Powstaje wtedy zginanie w wykratowaniu, więc kiepsko.
Myślałem o przenośnej klimatyzacji za kilkaset złotych, ale tyle to będzie żreć prądu że masakra... Doradźcie! :D


@Muszalski: rozsun wezel. a pas dolny zwymiaroj na dodatowy mimosrod - dodaj balchy wezlowe. kratownice przelicz jako rame bez przegubow.