Wpis z mikrobloga

Wołam @BrowarPERUN
Co sądzisz o dość łopatologicznym "Gotuj z Wykopem" dotyczącym miodów? Jakiś prosty czwórniak (np. nastaw 10L) typu Obozowy (Dębniak) i podstawy technologii? (potrzebny sprzęt, zasady, fermentcja, proste drożdże (G995), DAF, napowietrzanie, sycenie dodatków)? Coś dla całkiem początkującego - moim zdaniem czwórniak jest o tyle dobrym przykładem, że jest pijalny po pół roku, a po 8-12 miesiącach już bardzo dobry. Mam miodu na mały nastaw i wolny fermentator, oraz chęci.
#miodosytnictwo
  • 4
@bachus:
a jaka miałaby być w tym moja rola?
w zasadzie, miód to prosta sprawa, nie wymaga sporo sprzętu, jedynie trochę chęci i cierpliwości. Jedyne co tutaj jest o powiększonej trudności to przygotowanie matki drożdżowej; btw, do lekkich miodów poleciłbym inne drożdże, bo bayanusy są bardzo wytrawne i niewiele zostawią z czwórniaka, jest sporo lepszych drożdży do niskich gęstości...

Czy byłoby zainteresowanie na wykop pe el? Pewnie tak :).
@BrowarPERUN: nic się nie bój, nic nie chcę - tylko zastanawiam się, czy ma to sens robić. Jest spora popularność technologii wśród piwowarów, może czas wrócić do podstaw - czyli miodów. Problem w tym, że:
a) sporo osób nigdy nie próbowało i pewnie myślą, że to tylko ulep, albo zwykłe wino,
b) spróbowali trójniaka z Biedronki Castello (~12zł) i teraz twierdzą, że to się nie nadaje do picia (zamiast zacząć np.
@bachus: Nie pytaj, tylko pisz :) Bardzo chętnie poczytam. Może zawiąże się na mirko chociaż mała grupa miodosytników. Mój pierwszy miód powoli sobie pyka w piwnicy i jakby nie Ty, to pewnie coś bym przy nim spieprzył. Podałeś mi dużo informacji na tacy. Szukałem co prawda informacji na różnych forach, ale są one strasznie porozrzucane i początkujący może się pogubić. Z piwowarstwem nie miałem tego problemu - dużo prościej tutaj o
@bachus:
no, a już myślałem że mógłbym w czymś pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
generalnie, mi się pomysł podoba, w sklepach nie dostanie się czegoś podobnego do domowych miodów i solidne GzW o miodach pitnych przed sezonem miodowym może zainspirować parę osób do spróbowania robienia tych trunków. Ja sobie bardzo chwalę robienie miodów :D