Wpis z mikrobloga

#jezykpolski #mirkouczy #slowkonadzis

Chciałem wypoziomować lodówkę i pralkę, więc pytam ojca, gdzie jest poziomnica, a ten do mnie, że linia na mapie jest w drugim domu.

Poziomica to linia na mapie, poziomnica to urządzenie zwane także libellą, a środowiskowo – was(s)erwagą. Czasem nazwa linii na mapie staje się nazwą urządzenia. Dlatego w słownikach poziomica ma dwa znaczenia, a poziomnica tylko jedno.

Choć słowniki odsyłają poziomnicę do poziomicy, ich frekwencja w Korpusie Języka Polskiego PWN przemawiałaby raczej za odwrotnym rozwiązaniem.

– Mirosław Bańko, PWN
  • 10
@k__d: @Keffiro: @Keffiro: Nie zrozumieliście. Ojciec używa niewłaściwej formy. Ja od małego słyszałem obie, więc kiedyś to sprawdziłem i od tej pory używałem poprawnej, ale było to na tyle dawno (lata temu), że w końcu postanowiłem sprawdzić ponownie, z rezultatem jak zacytowany.
@Kotkov: Pardon. Widzisz, myślałem źle przeczytać albo wynika to z mojej niewiedzy. Mam w domu właśnie waserwagę, na której jest napis poziomica a jedną z napisem poziomnica. Też kiedyś się zastanawiałem, ale szybko zapomniałem i porzuciłem tę myśl :)

@Keffiro: Jak zwykle nie ogarnąłem :3
@Kotkov: "poziomnica" to chyba tylko w Mazowieckim słyszałem. Wszędzie poza Mazowieckim (bez Śląska - bo tam to nie ogarniam) to się raczej używa "poziomicy". Ale racja, że "poziomnica" na pewno nie jest na mapie.