Wpis z mikrobloga

Receptura RIS:

Pale ale 5kg
Monachijski 1,5kg
Pils 1,5kg
Czekoladowy Ciemny 0,2
Caraaroma 0,1
Black 0,1
Platki jeczmienne 0,4
Platki owsiane 0,4

70minut 65C

Powyzsze zacieranie bedzie robione 2 razy (gar 40l)

Chce uzyskac ~30BLG 15l z kazdego z dwoch zacieran.

Gotowanie 70minut (30l):

70' 100g Lubelski
45' 100g Hallertau Tradition
20' 100g Chinook
10' 50g Galaxy
3' 100g kawy
0' 50g Galaxy/Amarillo/Simcoe

Co sadzicie o takiej recpeturze? Pierwszy RIS. Jakie i ile drozdzy zadac (do tej pory tylko suche w karierze) ?
Do ile to realnie powinno odfermentowac, 5-6 BLG?
Zlewac na cicha/chmielic na zimno RISa?

Dziekowa mircy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#piwowarstwo
  • 5
@erix:
Nie chmielić na zimno, to bez sensu.
Co do kawy - też mam mieszane uczucia, lepiej sypnąć więcej słodów palonych czekoladowych, one dadzą efekty które dłużej się utrzymują.
Sypnij więcej słodów specjalnych, przyda się karmelowa słodycz (300EBC oraz 50 EBC dobrze dopełnią piwo).
Realnie może zjechać do 0 przy zacieraniu na wytrawnie. Zależy od drożdży i uwagi, jaką poświęcisz zacieraniu.

Lubelski i Tradition na goryczkę? Toż to całkiem bez sensu.
@BrowarPERUN: Slodow dalem mniej niz chcialem bo juz by razem z woda do gara nie weszly :( Trzeba kupic ten gar 100l ...

Ale chyba wywale troche Pale'a na korzysc czoko i specjalnych, faktycznie moze lepiej byc tak :)

Moze by tak jeszcze troche zakwaszajacego ?
@erix: Wywal Lubelski, ewentualnie zamień na Iungę lub Magnum. Wydłużyłbym zacieranie do 90 minut. Dorzuć słodu palonego konkretnie, ja bym dosypał słodu Special B/Special X i z 0,5 kilo CM Whisky. Co do drożdży to nie wiem czy suche wytrzymają alkohol powyżej 9%. Wywal pils i za niego wrzuć słody palone i specjalne. Zamiast kawy daj lukrecję. Reszta jak napisał Browar Perun.