Wpis z mikrobloga

@bigos555:
1. to chyba nie ulega wątpliwości. np. wysokie opłaty akcyzowe stymulują bimbrownictwo, wysokie cła na jakiegoś rodzaju produkt stymulują krajową produkcję tej rzeczy.
2. mówiłem o postawach konsumenckich, nie mówiłem nic o cłach. różnica pomiędzy tymi rzeczami jest mniej więcej taka jak pomiędzy moralnością a prawem, dużą fermą a kołchozem czy pomiędzy wolontariatem a przymusowymi pracami społecznymi.
  • Odpowiedz
Jak by swoje swoje wybory konsumenckie zawęzili do województwa, a jeszcze lepiej do powiatu, to chyba taki rozwój by nastąpił, że chyba byśmy poszaleli z tego dobrobytu
  • Odpowiedz
@dziaru:

z informacja zwrotna chodzi o to, ze jesli produkujesz drogi i syfiasty jogurt a ludzie go kupuja tylko dlatego, ze jest polski, to zamiast uciekac z tego biznesu, bedziesz w niego nadal inwestowal. Niepotrzebnie.


Lewacki bełkot. Powinnością przedsiębiorcy jest wypracowywać zysk, a skoro się sprzedaje, to wszystko jest w porządku!
A na serio - po raz kolejny próbujące ośmieszyć tą ideę sprowadzenie sprawy do zupełnego absurdu. Większość nigdy nie wybierze drogiego i syfiastego jogurtu, biorąc pod uwagę tylko jeden czynnik - polską produkcję, gdy będzie miał do wyboru coś tańszego i lepszego, a zagranicznego. Chodzi o to by ten czynnik, obok ceny, jakości i innych zaczął być dostrzegany przez konsumentów i by w przypadku porównywalnych produktów konsumenci
  • Odpowiedz
@stonka_ziemniaczana:

Lewacki bełkot.

ale Miltona Friedmana to Ty szanuj ( ͡° ͜ʖ ͡°) To nie sa moje teorie. To chyba bardziej z nim powinienes polemizowac.
Niech ludzie kupuja to co jest dla nich najlepsze. Jesli to beda polskie produkty- super. Jesli nie, tez dobrze. Najwazniejsze to miec za co kupowac.
Ja tu od poczatku mowie o sytuacji, w ktorej narodowosc produktu ma kluczowe znaczenie
  • Odpowiedz
  • 0
@stonka_ziemniaczana: co nie zmienia tego co napisałem. Ktoś wymieni walutę, to ten co kupił złotówki będzie musiał je wydać w Polsce. Uprzedzam, że to również teoria Friedmana, za którą dostał Nobla.
  • Odpowiedz
Niemcom, Francuzą, Portugalczykom i Anglikom chyba będzie to nie na rękę...


@piotrasz: a niby czemu? A co właścicieli sklepu obchodzi jaki towar u nich kupujesz? Ważne zebyś u nich kupił, a nei u konkurencji, nei ważne skąd sie ten towar w tym sklepie znajdzie.
  • Odpowiedz