Wpis z mikrobloga

1. Jeśli będę miał adres wykonywania działalności tam gdzie jestem zameldowany, to muszę z osobą na którą nieruchomość jest przypisana podpisać umowę użyczenia lokalu? Jedyną osobą, która mieszka w tym domu jest moja babcia. A osoba, na którą jest nieruchomość już nie żyje. Niebawem zacznie się proces przepisywania spadku. Jednak natenczas mogę ową umowę podpisać z babcią?

2. Adres urzędu skarbowego musi być zgodny z adresem zamieszkania? Tak samo z Zusem?

3. Jeśli w[iszę datę rozpoczęcia działalności na 1 czerwca, to od 1 czerwca mogę brać towar do firmy na faktury?

#wlasnafirma #zus #biznes #urzadskarbowy
  • 3
nieruchomość jest przypisana podpisać umowę użyczenia lokalu?


@PatrzKtoPrzyszedl: nie trzeba.

Adres urzędu skarbowego musi być zgodny z adresem zamieszkania? Tak samo z Zusem?


@PatrzKtoPrzyszedl: zalezy. PIT placisz zgodnie z miejscem zamieszkania, VAT zgodnie z adresem firmy. ZUS zgodnie z zamieszkania

Jeśli w[iszę datę rozpoczęcia działalności na 1 czerwca, to od 1 czerwca mogę brać towar do firmy na faktury?


@PatrzKtoPrzyszedl: tak
1. Jeśli będę miał adres wykonywania działalności tam gdzie jestem zameldowany, to muszę z osobą na którą nieruchomość jest przypisana podpisać umowę użyczenia lokalu? Jedyną osobą, która mieszka w tym domu jest moja babcia. A osoba, na którą jest nieruchomość już nie żyje. Niebawem zacznie się proces przepisywania spadku. Jednak natenczas mogę ową umowę podpisać z babcią?

Nie musisz mieć podpisanej ale musisz płacić podatek od części nieruchomości zajętej na prowadzenie firmy.
1. Nic nie musisz, wpisujesz adres i tyle. Jeśli to adres "domowy" to naprawdę wszystko, jeśli to wynajęty sklep lub biuro, to dochodzą osobne opłaty za śmieci i różne takie podatki.
2. a) Tak, US zgodny z adresem zamieszkania, nie wykonywania działalności jeśli jest gdzie indziej wykonywana
2 b) ZUS w zasadzie działa inaczej i dokumenty możesz składać gdziekolwiek jesteś. Najlepiej jednak zgodnie z adresem zamieszkania. Załatw w międzyczasie PUE i EPUAP,