Wpis z mikrobloga

#muzyka #gitara #naukagrynagitarze #jam #jamowanie #jamsession #funk #pytanie #kiciochpyta

Gitarzyści, chciałbym spytać, czy zdajecie sobie sprawę z tego zajebistego, a dość niszowego kanału z lekcjami na youtube - "JustNickMusic" - koleś ma trochę burdel w filmikach (recenzuje mnóstwo efektów gitarowych), ale filmiki z lekcjami gitary są u niego naprawdę zajebiste i unikatowe.

Czemu unikatowe - powiedziałbym, że nie tylko uczy on jak grać muzykę na gitarze, ale także uczy jak bawić się nią. Większość jego lekcji kręci się wokół nauki jamowania z podkładem - 30 minutowe lekcje w których jammuje on z widzem są naprawdę unikatowe. Całkiem sporo jest też filmików tłumaczących różne techniki i jest też kilka na temat teorii muzyki. Właśnie - kilka - bo oczekuje on raczej, że znacie jakieś podstawy teorii (dosłownie podstawy chwyty i skale, reszte tłumaczy trochę kiedy trzeba w locie). 30 minutowe "lekcje" polegają na pokazywaniu jego własnych technik jamowania i przedstawiania ich taki sposób, że filmik ma służyć jamowaniu z nim (zostawia miejsca, w których masz "wejść"). Dla wszystkich chcących uczyć się jamowania z jego filmików - chętnie odpowiem na pytania jako, że oglądnąłem większość, mogę podzielić się również spisem treści podzielonym na sekcje, który zrobiłem, żeby połapać się w tych wszystkich lekcjach.

Jamowanie jest baaardzo niszowe, mimo, że jest to tak zajebiste - improwizacja z innymi osobami na wspólnym motywie/podkładzie. Myślę, że jest niszowe ponieważ jest to krok wyżej od "zwykłej" improwizacji, którą gra się samemu ("solo"), a i ona sama jest dość trudna do opanowania. Dlatego myślę, że panuje powszechne myślenie, że jamowanie to kosmos całkiem i jako tako dość mało się o tym słyszy, w ogóle ciężko znaleźć informacje o tym. JustNick przedstawia jednak jak dość proste to jest, nielicząc wplatania prawdziwych solówek w jam jest to jednak dużo prostsze niż "zwykłe" improwizowanie i granie solówek. A i moim zdaniem jamowanie jest dobre jako przejście z poziomu grania chwytów do grania solówek, na którym to przejściu zdecydowana większość gitarzystów się zniechęca do dalszej nauki. Jamowanie łatwiejszym od improwizacji/solowania czyni w dużej mierze to, że podczas jamowania oczekiwane jest by muzyk trzymał niemal absolutne minimum przy graniu nowych motywów dla urozmaicenia aktualnie granego groove'u. JustNick często przypomina o tym, i często robi to używając jednej anegdoty - gdy James Brown zatrudniał gitarzystę to pytał się czy umie grać jednym chwytem całą noc ;) Często pokazuje też, że wszystko co trzeba, by dołączyć się do już grających muzyków to wystarczy nawet grać w kołko dwie nuty - wystarczy by dodać smaku, a i często nawet nie powinno się dodawać więcej - np kiedy gra naraz powiedzmy 5 gitarzystów.

Czemu dzielę się i rozpisuję to wszystko? Jeśli znacie to uczucie kiedy przychodzicie z kumplami na próbę gitarową i nie wiecie co grać - jamowanie to najlepsza opcja. Sam mam kumpli, którzy nie chcą uczyć się zbytnio nawet podstawowej teorii, nie mówiąc o jamowaniu, jednak brzdąkać chcą, ale covery szybko się nudzą. I tzw "próba" (czytaj: "spotkajmy się i pograjmy 'COŚ' bez żadnego planu i zamysłu") szybko przeradza się w stypę.
Może, więc jakaś grupa osób chciała by się uczyć wg filmików JustNicka i może udałoby się zmówić po czasie na jakieś jamsession, a jeśli osoby byłyby w bliskim sąsiedztwie to może nawet na wielokrotne wspólne jamowanie :)
Jakby było zainteresowanie to możnaby zrobić tag, np #jamujzwykopem czy coś, i dyskutować tam wszelkie nie jasności i/lub umawiać się na wspólne granie.

A, i jego filmiki kręcą się w większości wokół grania funku, ale gra też soul, blues i inne gatunki, jest na przykład lekcja grania disco/house'owego jamu ;) Ogólnie jak to sam mówi - techniki te i doświadczenia wyciągnięte z grania nawet w innym gatunku przełażą na granie w dowolnym gatunku, nawet jak chcecie jamować deathmetal :D

Co o tym sądzicie? Ktoś byłby chętny ogarnąć takie coś i nauczyć się jamować? Chętny ktoś na jakieś np trójmiejskie jamsession dla noobów? ;)

Jamowanie jest na wymarciu, ratujmy je :D

PS: Jak ktoś zna inny kanał na youtubie z lekcjami "jak bawić się muzyką" to proszę o link :)

dyeprogr - #muzyka #gitara #naukagrynagitarze #jam #jamowanie #jamsession #funk #pyta...
  • 21
  • Odpowiedz