Wpis z mikrobloga

Rozpoczynam cykl #mojtorun. Z racji, że urodziłem się i przez dwadzieścia lat mieszkałem w najpiękniejszym mieście świata, postanowiłem podzielić się jego pięknem z Wami i zachęcić Was do jego osobistego zwiedzenia. Podobnie, jak w cyklu #pociagioinasza - własne zdjęcia + komentarze.
Zaczynamy klasycznie - panoramą miasta ze starszego mostu drogowego.
Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski, prawa miejskie uzyskał już w 1233 roku. Miasto zostało założone przez Zakon Krzyżacki i stanowiło bazę wypadową do ataków na plemiona pruskie. Dość szybko Toruń stał się członkiem Związku Hanzeatyckiego, zaś w 1411 roku zawarto tu tzw. I pokój toruński, do którego podpisania walnie przyczyniła się wygrana bitwa pod Grunwaldem. W 1454 roku wybuchły w mieście zamieszki antykrzyżackie, w wyniku których zburzono zamek. W tym samym roku Toruń na mocy inkorporacji księstwa Prus stał się częścią Polski. Przez kolejne dwieście lat Toruń rozwijał się, a obok siebie pokojowo żyli wyznawcy protestantyzmu i katolicyzmu. Jednak w 1724 roku doszło do tzw. Tumultu toruńskiego, kiedy to w wyniku walk ulicznych między protestantami a katolikami zniszczono kolegium jezuickie. W wyniku tych wydarzeń ścięty został protestancki burmistrz Torunia, co spowodowało mały kryzys dyplomatyczny. Po II rozbiorze Polski Toruń trafił pod zabór pruski. W 1809 roku Toruń został stolicą Polski... no, prawie. Przez trzy tygodnie rezydował tu ewakuowany z Warszawy rząd Księstwa Warszawskiego. XIX wiek to stabilny rozwój miasta i poszerzenie jego granic (zburzono m. in. część starych fortyfikacji, aby rozbudować miasto na zachód i północ). Prusacy rozpoczęli też budowę całkowicie nowej dzielnicy, zwanej Wilhelmstadt. Zaczęto budowę wspaniałych kamienic, jednak zdołano zbudować tylko dwa kwartały przed wybuchem I wojny światowej. W 1918 roku Toruń powrócił do Polski i stał się stolicą województwa pomorskiego. W Toruniu mieściła się pierwsza polska szkoła morska. Uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej - mimo bardzo silnego ufortyfikowania miasta najpierw podczas kampanii wrześniowej opuściły go wojska polskie (w celu przeprowadzenia szarży pod Inowrocławiem), zaś w styczniu 1945 miasto niemal bez walki opuścili Niemcy. Lata PRL to okres przemysłowego rozkwitu Torunia - wybudowano takie zakłady jak Towimor, Merinotex, Apator, Metron, Elana, Polchem i wiele, wiele innych. Niestety ta przemysłowa potęga została rozkradziona przez rozmaitych złodziei, począwszy od polityków, przez "biznesmenów", na złomiarzach skończywszy. Obecnie Toruń nie pełni już dużej roli przemysłowej, utrzymując się głównie z turystyki i usług. Zapraszam serdecznie!
#mojtorun #torun
Pobierz Oinasz - Rozpoczynam cykl #mójtoruń. Z racji, że urodziłem się i przez dwadzieścia la...
źródło: comment_jvjJWJR0lqAAXuhGzFy1gIgX0ZWqEnIB.jpg
  • 2