Wpis z mikrobloga

  • 33
Mój dziadek był prawdziwym twardzielem. Wielokrotnie opowiadał mi o wojnie, sam pytałem, lubię tę tematykę od zawsze. Z jego perspektywy wojna wyglądała zupełnie inaczej niż możecie o niej przeczytać w książce. Mieszkał całe życie na wsi pod warszawa, bardziej bał sie ruskich niż szwabów. Wszystkich braci to oni wytłukli. Zostawił mi w spadku pamietnik , który zaczął pisać jako 12-letni chłopiec w dniu wybuchu wojny. Jedna rzecz intryguje mnie do dzisiaj, zostawił dla mnie coś bardzo ważnego, co można zobaczyć na zdjęciu., które dołączam. Mianowicie nigdy, ale to nigdy nie opowiedział mi o obozie, nikomu nie mówił. Przesiedział w ukryciu 2 lata bez wychodzenia w stodole (sąsiad go sprzedał) uciekajac został postrzelony w nogę. Zbiegł do lasu, tam go złapali. Co musiało sie #!$%@? w obozach, ze nigdy nie wspomniał słowem. Tylko Bóg zna cała prawdę. Pamiątka po dziadku jest najważniejszą rzeczą jaką posiadam. Myslę, że już żadna nie będzie miała dla mnie takiej wartości. Przekaże ja kiedyś synowi, zostanie w rodzinie na całe pokolenia. #wspomnienia #iiwojnaswiatowa #opowiesc #coolstory i troche #feels
Pobierz bati - Mój dziadek był prawdziwym twardzielem. Wielokrotnie opowiadał mi o wojnie, sa...
źródło: comment_TKDc9uyPVxAfOpZ1GqhDfSLC1G4KZpt7.jpg
  • 16
@bati: Krzyż oswięcimski elegancki, taki sam ma mój dziadek. Jaki rocznik i gdzie siedział?
PS. Mój dziadek jak siedział w obozie to mówił że niemcy > gówno > ruskie. SSmani nie byli podobno jacyś bardzo #!$%@?, za to z opowieści Ruskie to była prawdziwa hołota...
@boro1345: zdjęcie robiłem kilkanaście dni temu, jeżeli da sie to odczytać z tego krzyża ro dam znać jak wróce z pracy. Dziadek nigdy nie powiedział..
@bati: Bardzo Ci zazdroszczę, że tyle wiesz o swoim dziadku. Kiedyś nie myślałem o przeszłości dziadka ale gdy umarł zaczęło do mnie docierać, że to była największa skarbnica wiedzy jaką mogłem znać. Jedynie zostały zdjęcia, książeczka wojskowa i medal jakiś.
On lubił mówić dożył ladnego wieku, lecz jak to bywa w starości ostatnie lata żył tylko przeszłością. Ja od lepka lubiłem historie 2ws więc słuchałem, tez nie byłem wtedy świadom wagi tych słów. Dotarło po latach.
@DredyTarzana:
@emcter:
@boro1345:
@pmache:
@boro1345: ale cos w tym jest, ze skoro już Ci ludzie przeżyli takie piekło to potem byli niezniszczalny. Babcia (z drugie strony rodziny) była zesłana na Sybir. Dożyła bodajże 87 lat
@bati: Też to zauważyłem, babka kumpla to samo przeżyła i prawie 90 dożyła.. Mój ma 80 ale jeszcze płynnie sie wypowiada, palnie jakąś głupote ale jeszcze jezdzi autem, chodzi po zakupy itp.
@bati moze w ramach uswiadomienia gimbazy, ktora wojne zna Call of duty i medal of honor lub co ambitniejszych z Pianista i Chlopiec w pasiastej pizamie, opiszesz jakas historie na wypoku. Jesli nie uwazasz tego za zbyt osobiste oczywiscie.. mysle, ze wiele osob chetnie by przeczytalo taki wpis. Historie tego typu sie zacieraja na kartach czasu wiec..