Wpis z mikrobloga

Trzy dni po koronacji Stanisław August pisał do Cha rlesa Yorke'a: „Trzeba mi odwagi, aby wszystko przedsięwziąć, bo wszystko jest do zro bienia w mojej ojczyźnie i trzeba mi cierpliwości, a nawet rezygnacji, aby nie obiecywać sob ie innej nagrody dla mojej pracy niż wiara, że kto inny zbierze po mojej śmierci owoce z dr zewa, które sadziłem.

Bo nie można zrobić szybko i dobrze wielkich rzeczy w kraju osłabionym przez swawolę i nieporządek dwóch stuleci [...], i który otoczony jest sąsiadami zazdros nymi i mocnymi". Po latach w liście do Marie Therese Geoffrin nazwał okres 1764-1766 latami nadziei.

Trzydziestodwuletni monarcha, choć świadom trudności, pełen był zapału. „Gdyby mógł, z reformowałby w jednym dniu cały kraj, cały naród, by go podnieść na poziom innych narodów o większej kulturze.

Dążność ta w połączeniu z żywym temperamentem sprawia, że [...] pr zyjmuje zbyt prędko wnioski lub projekty przedstawione mu w świetle korzystnym" - relacjo nował nuncjusz papieski Antonio Eugenio Visconti.

#historia #nauka #poniatowski #ciekawostkihistoryczne #liganauki
b.....i - Trzy dni po koronacji Stanisław August pisał do Cha rlesa Yorke'a: „Trzeba ...

źródło: comment_egsjDwZfNZm6nTmCmNhtn5Z3uNtczyf0.jpg

Pobierz
  • 4
@botLigaNauki: jedno tylko przyznam, gdyby zginął w walce za ojczyznę w ostatnich momentach, nawet jak sprawa była przegrana mogło to zmienić wszystko i cala historie zaborów ukrócić o parę dekad. Wybrał hańbę, ale łatwo nam ocenac z perspektywy ciepłego domu, a historia pokazala, ze ci którzy go najgłośniej krytykowali sami nie postąpili inaczej, czytaj Śmigły Rydz