Wpis z mikrobloga

Czołem wykopki. Wiem, że lubicie kefirek, więc macie. #kefircontent
Teraz będzie konkretna #niepopularnaopinia i nie obchodzą mnie Wasze minusy.

Eksperyment Rosenhana, podobnie jak eksperymenty Milgrama i Zimbardo, są bardzo nie na rękę "uczonym w piśmie" ;)
Bo podają NAUKOWE dowody na to, że postępowanie zgodnie z wytycznymi autorytetów, liderów - zadziwiająco często bywa dla nas zgubne. Każdy musi mieć swojego "lidera", czy ideologię bądź religię podług której sztywno i dogmatycznie myśli? A dlaczego?
Dlatego "uczeni w piśmie" arbitralnie stwierdzili, że Rosenhan, Milgram, Zimbardo i inni tego typu badacze, uprawiali "pseudonaukę" ;) Choć paradoksalnie to tacy ludzie dali podwaliny pod współczesną psychologię. Na marginesie - "pseudonauka", "teoria spiskowa", "oszołomstwo" - stygmatyzowanie tymi określeniami niewygodnych dla władzy poglądów działa na tej samej zasadzie, jak kiedyś polowanie na czarownice. Jak widać czasy się zmieniają, ale tylko pozornie, powierzchownie. Schematy, zasady, czyli to co nazywam "rdzeniem" jest od zarania dziejów takie samo.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Rosenhana

Cytat, który celnie podsumowuje schizofreniczną wręcz filozofię "nauki" zdominowanej i skorumpowanej przez korporacje, grupy lobbingowe i rządy. Podsunęły mi go same wykopki: xD
Cytuję: "Krok pierwszy to zmierzyć i policzyć to, co może być łatwo zmierzone i policzone. I to jest całkiem okej. Krok drugi to pominąć to, czego nie da się zmierzyć i policzyć, albo przypisać temu czemuś jakąś arbitralną wartość liczbową. To jest posunięcie sztuczne, które wprowadza nas w błąd. Krok trzeci to przyjąć, że to, czego nie da się zmierzyć i policzyć, tak naprawdę nie jest zbyt ważne. To jest ślepota. Krok czwarty to stwierdzić, że to, czego się nie da zmierzyć i policzyć, właściwie nie istnieje. To samobójstwo."
~John C. Bogle

Coś nie pasuje do oficjalnych teorii? Czegoś nie da się wytłumaczyć, zrozumieć, obliczyć, zmierzyć, poddać statystyce?
To proste, zrób tak jak to robią od pokoleń naukowcy!
Po prostu przestań się tym zajmować, udaj że tego nie ma! Nazwij to "oszołomstwem", "teorią spiskową", "pseudonauką", by nikt już nie zadawał niewygodnych pytań!
~Jarek Kefir

#4konserwy #neuropa #oswiadczenie #nauka #teoriespiskowe #spiseg # #lewackalogika #antyneuropa
  • 7