Wpis z mikrobloga

Idąc za przykładem @gitasek chciałabym Wam dzisiaj zaprezentować kolejną fajną miejscówkę w Grudziądzu. Ostatnio zagłębiałam się w temat Cytadeli, więc wpis będzie właśnie o niej.

Jest centralnym punktem systemów fortów leżącym na północy miasta zwanych Twierdzą Grudziądz oraz znakomitym przykładem staropruskiej szkoły fortyfikacyjnej.

Zbudowana przez Prusaków w latach 1776-1788 na rozkaz króla Fryderyka II (Grudziądz znalazł się pod zaborem pruskim już w I rozbiorze). Budowała miała trwać pierwotnie 4 lata jednak trochę się wydłużyła..

Głównym zadaniem Cytadeli była ochrona linii komunikacyjnej między Pomorzem Gdańskim a Ziemiami Pruskimi min. Toruniem oraz ugruntowanie panowania pruskiego w tym rejonie.

Plan został narysowany na połowie regularnego ośmiokąta.
Do budowy Cytadeli sprowadzono 6918 ludzi, w tym 367 murarzy wraz z 11-13 milionami cegieł, wykonano razem 608 400 m3 robót murarskich.

Kiedy cegły zaczęły się kończyć zaczęto pozyskiwać cegły z dawnego zamku krzyżackiego w Grudziądzu, a kiedy tam zabrakło surowca utworzono własną cegielnię, w której zatrudniono 180 cegielników z Prus.

Szacowany koszt budowy wynosił 1 800 000 talarów, jednakże wzrósł on do 3 671 146 talarów mimo rezygnacji z wielu pomysłów np. skrócenia długości chodników przeciwminowych z 56 km do 1.24 km.

W roku 1807 jako jedyna twierdza pruska wytrzymała roczną blokadę wojsk napoleońskich. Następnie w okresie XXlecia stacjonował na nim 18 Pułk Ułanów Pomorskich.

W 1939 Cytadela nie ucierpiała, a w 1945 została nieznacznie uszkodzona przez ataki lotnicze.

Na terenie cytadeli znajdowały się przynajmniej 2 niemieckie cmentarze polowe, jeniecki obóz przejściowy z Helu do Torunia oraz odnaleziono pochówki żołnierzy z różnych okresów - jednakże nie zachowała się żadna dokumentacja lub taka nigdy nie istniała.

Obecnie na Cytadeli utworzono Jednostkę Wojskową 4503 wraz z 13 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym.

Najbliższe "Drzwi Otwarte" już 3 maja 2015 - serdecznie zapraszam na spotkanie z nietoperzami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Można także organizować wycieczki w swoim terminie po wcześniejszym kontakcie z jednostką.

Są to oczywiście wyselekcjonowane przeze mnie informacje, więcej znajdziecie w Internetach.

#grudziadz #architektura #wojsko #wojskopolskie #historia #ciekawostkihistoryczne
Pobierz
źródło: comment_9zAt0UigLmHFuCIF2JMfkjbIMFgE9CtT.jpg
  • 5