Wpis z mikrobloga

Igor Strawiński - Ognisty ptak (balet). Znowu wstawiam dzieło kompozytora rosyjskiego i znowu ma on pochodzenie polskie ;). Co za przypadek, nie planowałem tego.
Ciekawostka dotycząca pochodzenia: prapradziadem Igora Strawińskiego był Stanisław Strawiński herbu Sulima. Był on (Stanisław, nie Igor, oczywiście) oficerem konfederacji barskiej. Stał się znaną osobę w Rzeczypospolitej po porwaniu króla Stanisława Augusta, jako pomysłodawca i autor planu oraz przywódca kilkudziesięcioosobowej grupy, która miała dokonać zamachu. Porwanie króla z karety przewożącej go do zamku królewskiego zakończyło się sukcesem, jednak później grupa mająca za zadanie doprowadzić króla do punktu zbornego (gdzie czekał Strawiński z liczniejszym oddziałem) zgubiła drogę a król zbiegł. Niektórzy twierdzą, że ucieczka ta była wynikiem zdrady. Strawiński uciekł przed sądem i pewną śmiercią za granicę; mówi się że wstąpił do zakonu i wrócił do Polski (jako duchowny) za czasów Księstwa Warszawskiego.
Inny Polak z rodu Strawińskich, Jan, przeprowadzał z Igorem wywiad dla warszawskich "Wiadomości Literackich". Obaj panowie ustalili, że są ze sobą spokrewnieni. Jednak Igor Strawiński nie był w stanie wyjaśnić perypetii rodzinnych, które sprawiły, że mimo pochodzenia z bardzo patriotycznej polskiej rodziny sam jest Rosjaninem, a jego ojciec nosił złoty zegarek będący prezentem od cara Aleksandra III. Ojciec, Fiodor Strawiński, był sławnym w Rosji śpiewakiem. Igor Strawiński wydaje się być jednak kosmopolitą; ważną pamiątką był dla niego zarówno wspomniany już zegarek, jak i otrzymany podczas koncertu w Warszawie wizerunek herbu Sulima. Stwierdza to słowami "U mnie wszystko pasuje". Trochę się rozpisałem, ale mnie bardzo ciekawią takie historyczne zawieruchy.
Ciekawostka numer dwa: Igor Fiodorowicz Strawiński nigdy nie ukończył uczelni muzycznej; był prywatnym uczniem Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

#muzyka #muzykaklasyczna #muzykarosyjska
Kampala - Igor Strawiński - Ognisty ptak (balet). Znowu wstawiam dzieło kompozytora r...
  • 2