Wpis z mikrobloga

Na pewno wszyscy kojarzą "zasadę pięciu sekund".
W 2003 r. przeprowadzone zostało jej naukowe studium. Jillian Clarke z Uniwersytetu Illinois pobrała próbki zanieczyszczeń z podłóg w różnych miejscach uniwersyteckiego  kampusu i poddała je analizie mikroskopowej. Okazało się, że nie zawierały one ponadprzeciętnie dużej ilości bakterii, co prowadzi do wniosku, że jedzenie podniesione z suchej podłogi w większości przypadków nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Jillian Clarke poddała jednak także badaniom samo sedno reguły 5 sekund, czyli hipotezę, jakoby krótki czas przebywania produktu żywnościowego na zakażonej powierzchni nie prowadził do przeniknięcia bakterii do próbki. By to zweryfikować, przez różny czas poddawała różne produkty spożywcze kontaktowi z gładkimi i chropowatymi płytkami podłogowymi, uprzednio skażonymi pałeczkami okrężnicy. Po badaniu mikroskopowym okazało się, że pałeczka okrężnicy przeniknęła do wszystkich próbek, nawet w krótszym niż 5 sekund czasie, co dowodzi fałszywości reguły.

Clarke zbadała też inne aspekty reguły 5 sekund, między innymi odkryła, że regułę częściej przywołują kobiety, niż mężczyźni oraz że częściej "usprawiedliwia" się nią podnoszenie słodyczy, niż np. warzyw. Za swoje badania otrzymała w 2004 r. Nagrodę Ig Nobla.
#nauka #ciekawostki #jedzenie #bakterie i trochę #heheszki
SPK - Na pewno wszyscy kojarzą "zasadę pięciu sekund".
W 2003 r. przeprowadzone zosta...

źródło: comment_63WTvltLBa0Li4K1aHGiIz4qUZikTfNo.jpg

Pobierz
  • 2