Wpis z mikrobloga

Coraz mocniej uwiera mnie moda na patriotyzm.

Odzieżowe brandy wypuszczają kolejne ubrania z patriotycznymi symbolami, a artyści o wątpliwej moralności coraz częściej odwołują się w swoich utworach do straceńczej walki naszych przodków o niepodległość. Ktoś powie, że to promuje patriotyzm i jest dla młodzieży przyczynkiem, aby chętniej poznawać naszą historię. Jeszcze kilka lat temu uważałem podobnie, dzisiaj już w ten sposób myśleć nie potrafię.

Pieniądz wgryzł się w patriotyczny przemysł na dobre.

Widzę to szczególnie po ludziach, którzy mnie otaczają. Na koszulce symbol Polski Walczącej, na bluzie Powstanie Warszawskie, na tatuażach Żołnierze Wyklęci, a w pamięci wyryte wszystkie hasła, które usłyszeli na marszach i demonstracjach. Na tym koniec. Patriotyczne symbole zostały sprowadzone do roli modnych emblematów. Dzisiaj pojawiają się już wszędzie - w klubach, w barach, na dyskotekach. Pozornie górnolotne inicjatywy podszyte są chęcią zarobku. Robią to wszyscy, a refleksji w tym żadnej.

Promocja patriotyzmu jest w tym pozorna. Pokolenie nieświadomej młodzieży nadal będzie nieświadome, tyle że z patriotyczną bluzą w szafie i wyświechtanym hasłem na ustach. Stoimy w miejscu i tylko pieniądz w czyjejś kieszeni wreszcie się zgadza.

#patriotyzm #oswiadczenie #gorzkiezale
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@lepsze_jutro: Też tak myślałem gdy Polonia mówiła, że w USA to jest patriotyzm, a w Polsce go brak, bo amerykańce wieszają flagi w ogródkach bez powodu, a Polacy tylko na święta i to nie wszyscy. Dla mnie w USA to był kicz z elementami narodowymi, a w Polsce brak zbędnego afiszowania się patriotyzmem. Jednak gdy teraz pojawia się perspektywa pójścia w kamasze i widzę ile osób pisze o ucieczce za
  • Odpowiedz