Wpis z mikrobloga

Coraz mocniej uwiera mnie moda na patriotyzm.

Odzieżowe brandy wypuszczają kolejne ubrania z patriotycznymi symbolami, a artyści o wątpliwej moralności coraz częściej odwołują się w swoich utworach do straceńczej walki naszych przodków o niepodległość. Ktoś powie, że to promuje patriotyzm i jest dla młodzieży przyczynkiem, aby chętniej poznawać naszą historię. Jeszcze kilka lat temu uważałem podobnie, dzisiaj już w ten sposób myśleć nie potrafię.

Pieniądz wgryzł się w patriotyczny przemysł na dobre.

Widzę to szczególnie po ludziach, którzy mnie otaczają. Na koszulce symbol Polski Walczącej, na bluzie Powstanie Warszawskie, na tatuażach Żołnierze Wyklęci, a w pamięci wyryte wszystkie hasła, które usłyszeli na marszach i demonstracjach. Na tym koniec. Patriotyczne symbole zostały sprowadzone do roli modnych emblematów. Dzisiaj pojawiają się już wszędzie - w klubach, w barach, na dyskotekach. Pozornie górnolotne inicjatywy podszyte są chęcią zarobku. Robią to wszyscy, a refleksji w tym żadnej.

Promocja patriotyzmu jest w tym pozorna. Pokolenie nieświadomej młodzieży nadal będzie nieświadome, tyle że z patriotyczną bluzą w szafie i wyświechtanym hasłem na ustach. Stoimy w miejscu i tylko pieniądz w czyjejś kieszeni wreszcie się zgadza.

#patriotyzm #oswiadczenie #gorzkiezale
  • 26
  • Odpowiedz
@lepsze_jutro: a z drugiej strony typowe #!$%@? jak mi to nie pasuje. W ameryce flagę na gaciach noszą i jest dobrze, ważne żeby naród był razem. Ktoś robi hajs na tej modzie, ale lepsza taka moda niż na pedałów.
  • Odpowiedz
@lepsze_jutro: Prawica przoduje właśnie w takim kiczowatym , przaśnym patriotyzmie rodem z haseł na sztandarach i skandowaniu miałkich tekstów. "Środowiska patriotyczne" lansują właśnie takie wzorce, musisz koniecznie się pokazać , że jesteś patriotą bo jak nie masz orła na koszulce to się nie liczy. Ja osobiście sądzę że używanie symboli patriotycznych na częściach garderoby, tatuażach i innego typu akcesoriach powinno być karane. Dla mnie to jest bezczeszczenie symboli narodowych. Nie
  • Odpowiedz
@duskhorizon: @lepsze_jutro: Sporo ludzi to denerwuje, jednak u nas w kraju nie ma aż takiej kultury i szacunku do flagi jak np. w "ojczyźnie demokracji" czyli USA. Mnie dodatkowo strasznie drażni te wyzywanie "prawicowiec - lewak" i klasyfikowanie ludzi według tego podziału. To aż takie ważne? Cel powinien być jeden ogólny dla wszystkich - ma być dobrze, jak będzie dobrze w kraju można się bawić w przepychanki słowne
  • Odpowiedz
@lepsze_jutro: No i super, niech noszą, niech kupują. Jak sie jeden procent przez to zainteresuje, to będzie sukces. Lepiej to niż wcale. Chciałbym moc wywiesić flagę na caly rok przed domem bez ryzyka przyszycia latki ultraprawicowca.
  • Odpowiedz
@duskhorizon: jasne że mnie to kręci, wyczuwam pasywnego geja na kilometr, dlatego ci odpisałem. ty nie jesteś jakimś moralnym kompasem żeby ustalać schematy szacunku wobec flagi, boli cie że patriotyzm jest popularny a postępowe multikulti i marksizm kulturowy - mimo tęgiego wsparcia w mediach i na salonach - są w czarnej dupie. sorry kumplu, tam gdzie już byłą komuna, tam jej ludzie nienawidzą
  • Odpowiedz
@Kelemele: Wniosek z tego taki, że staniemy się bezrefleksyjną masą ludzi, których hasłem-wytrych stanie się patriotyzm. Nie kupuję tego. Patriotyzm jest dobry, jeżeli w ludziach kształtuje się w pełni świadomie.
@duskhorizon: W środowiskach patriotycznych jest wielu ludzi, którzy stawiają treść ponad formę. W młodych pokoleniach widzę jednak głównie osoby idące z nurtem, a nurt zaczyna być taki, jak opisałem wyżej. Jeżeli trafiliśmy do nich przaśną - jak to
  • Odpowiedz
@stefekburczymuha: Ja nie jestem moralnym kompasem, ale są ludzie którzy mogli by nimi być i skonstruować prawo które chroniło byśmy właśnie nie zobaczyli niedługo "bielizny patriotycznej" U Ciebie widzę , że myślenie i czytanie nie jest mocną stroną (no chyba że trollujesz to sorry) ja nie mam nic przeciwko manifestowaniu swojego patriotyzmu (chociaż często jest tak, że im głośniej ktoś krzyczy tym mniej pewny jest swoich poglądów). Na przykład w
  • Odpowiedz
@duskhorizon: no to skoro nie jesteś moralnym kompasem to na #!$%@? się w ogóle odzywasz? XD w naszym wypadku jest lepsze manifestowanie odpustowego patriotyzmu niż nihilistycznego tefauenizmu. i nie chodzi tutaj o poglądy, tylko o efekt takich działań na nasz kraj w przyszłości
  • Odpowiedz
@stefekburczymuha: Bo każdy może się wypowiedzieć, żaden z nas w tym temacie nie jest moralnym kompasem, ba nikt na wykopie nim nie jest (nie nie @lechwalesa Ty też nie ;) ) A mimo to wypowiadamy się na różne tematy i bardzo dobrze.

Widzę że chcesz się koniecznie z kimś pokłócić, idź gdzie indziej rozładowywać frustrację...
  • Odpowiedz
@Wyrewolwerowanyrewolwer: Moda na patriotyzm jest spoko, ale masa ludzi tworzy sobie własną definicje tego słowa. Gość z tatuażem Polski Walczącej wyrywający płyty chodnikowe, za które płacimy my wszyscy nazywa się patriotom. #!$%@? mnie to niesamowicie, wielki patriota bo dał po łbie gejowi. Niech płaci podatki, kształci się, pomaga rozwijać się państwu, mając dzieci uczy je bycia świadomym obywatelem.
  • Odpowiedz
@krnabrny_brodacz: @lepsze_jutro: Panowie, opanujmy emocje. To jest tylko luźny komentarz.
Poza tym. Już wolę nazywać patriotą sebixa głośno śpiewającego hymn Polski na marszu 11.11 albo mówiącego otwarcie, że jest patriotą i przy okazji wyrywającego płyty chodnikowe niż nazywać patriotą "poetę", który jak tylko było powstanie to zawinął dupę z kraju żeby dymać wysoko postawione i dobrze urodzone panny w Rosji i nie tylko, a później piszącego ku pokrzepieniu
  • Odpowiedz