Wpis z mikrobloga

długo nurtuje mnie to pytanie, a więc: Czy cały system prawny opiera się na założeniu niezawisłości sądów? I na tym opieramy w sumie całą swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość? Skąd wzięły się takie założenia? Skąd brak kontroli obywatelskiej w tym temacie? Nie jest to argument zbyt kruchy? Dzisiaj prawnik, sędzia, prokurator może decydować o losach wielu na podstawie pewnej interpretacji. Proszę wypokowych prawników o przystępne wyjaśnienie tego założenia., czyli:
1) skąd się wzięło?
2) jakie są sposoby kontrolne?
3) są jakieś statystyki, które świadczą za/przeciwko?
4) jestem przekonany, że każda osoba, która chce i zostaje prawnikiem ma podobne wątpliwości. Jak sami w swoich sumieniach argumentujcie swoją pracę? Czy po kilku latach nauki macie to w dupie?

a i w miarę możliwości proszę - bez prawniczego bełkotania, wyczujcie swoją mowę

#prawo #firstworldproblems #pytanie #polska
  • 4
@deede:
1) w największym skrócie to jest pochodna idei podziału władzy i oddzielenia sądów od pozostałych
2) ? nie do końca rozumiem, chodzi o np. kontrolę wydawanych orzeczeń?
3) na przykład te prace:
http://www.cesifo-group.de/portal/page/portal/DocBase_Content/WP/WP-CESifo_Working_Papers/wp-cesifo-2014/wp-cesifo-2014-10/cesifo1_wp5010.pdf
https://www.uni-marburg.de/fb02/makro/forschung/magkspapers/49-2012_hayo.pdf
4) jestem co prawda tylko studentem, ale osobiście nie widzę żadnego problemu w tym, że sądy mają być niezawisłe i w związku z tym nie wydaje mi się, żeby moje sumienie coś mogło mi zarzucić

Jeśli


@deede: co dokładnie Cię nurtuje? Pytasz, czy niezawisłość sędziowska jest naszym lokalnym wymysłem? Obecnie wzorce czerpiemy z zachodu, ale wcześniej doświadczyliśmy upolitycznienia kadry sędziowskiej (patrz: afera mięsna). Zastanawiasz się czy bezwzględna władza sędziego jest dobrym rozwiązaniem? A jaką proponujesz alternatywę? W Stanach w sprawach, które nie wymagają wiedzy prawniczej orzekają ławy przysięgłych, a sędzia wyłącznie wymierza karę. U nas składy ławnicze są w niektórych sprawach karnych, w rozwodach, w sprawach rodzinnych