Wpis z mikrobloga

#it #siecikomputerowe #tcpip #tipoftheday #ipv6 #windows7 #wifi #wificontent

Czo ten IPv6 odjebuje to ja nawet nie.

Od kilku dni zajebywało mi neta (komp z XP na IPv4), tak ze nawet na router nie szlo sie dostać. Posniffowałem sobie troche pakietów u siebie w domu i okazało się, że pierdylion komunikatów ICMPv6 "Neighbor solicitation" i SATNET EXPAK (#!$%@? wie co to jest) szło na potęgę po radiu. Googlowałem trochę w #pracbaza i przyczyn moze być mnóstwo:
- albo Windows 7 coś #!$%@? (ustawienia pakietów ICMPv6 w domyślnym firewallu)
- albo wi-fi w lapku z tymże (tym bardziej jak jest na chipsecie Intela oparta - ponoć nowe stery załatwiają problem, ale nie wiem)
- albo router nie potrafi tego dobrze obsłużyć (mam TP-LINK W8961ND) i się dławi

Ponieważ padam na pysk i nie chciało mi się bawić w dogłębne IT, poprosiłem kumpla o wyłączenie obsługi IPv6 w swoim lapku w windzie. Profit: sieć znowu działa jak trzeba. Jak nie korzystacie z tego, to możecie wyłączyć (ponoć i tak jest dziurawy i można robić DDoSa z jego wykorzystaniem)

Ych, a ile nerwów zjadłem przy tym...

Co lepsze Mirki, obeznane w sieciach i IPv6 niech podrzucą pomysły gdzie jeszcze należy szukać przyczyn i jak zapobiec takiej sytuacji - z chęcią poczytam.
  • 36
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: zastanawiałem się czy jak włączę obsługę IPv6 u siebie na XP to może wtedy sytuacja ucichnie. No ale to moze kiedy indziej. Zresztą rozwiązanie najprostsze okazało się najskuteczniejsze ;]

Zrób sobie sniff sieci u siebie i sprawdz co jest nie 5. (winpcap + ethereal, obydwa za darmo z neta)
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: no generalnie myślałem że nie rozumie i że nawet nie bierze pod uwagę, ale może jest w tym temacie transparentny i nie zwraca uwagi że coś takiego sobie lata.

Generalnie dziwna sprawa - mam nowych wspollokatorow od wrzesnia i wczesniej takich jajec nie było. Wcześniej to się zdarzało, ale wystarczyło restart wifi u mnie i chodziło. W tym tygodniu nasiliło się motzno.

No i nie mam opcji żeby bawić sie
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: no ale wlasnie nie wiem w pelni czy to router tak #!$%@? czy kompy. obstawiałbym to drugie, bo skoro IPv6 wyłączono u kumpla, to już tak nie #!$%@?. Zresztą nawet po restarcie routera ruch był nadal duży (przy włączonych kompach), zatem obstawiam że to coś w kompie/windzie nie tak...

Thx za tip z wi-fi analyzer. w wolnej chwili to sprawdzę.
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: chyba nie jestem tak wyczulony na tym punkcie. Co ma działać to działa. Poza tym sam mówiłeś, że to kosztowne rozwiązania, więc mogę od razu o tym zapomnieć (chyba że nagle wszyscy pod jednym dachem będziemy zarabiać jak wykopowi informatycy *2).
  • Odpowiedz