Wpis z mikrobloga

Moje spojrzenie na zaćmienie.

Ludzkie oko tego nie zauważa, ale już nawet przy zakryciu tarczy słonecznej rzędu 60% występuje całkiem znaczne przygaszenie otoczenia, które widać na filmiku poniżej. W prawym dolnym rogu symulacja fazy zaćmienia.

Piekary Śląskie, 9:29 - 12:22 CET
Nikon D5100, Samyang AE 8 mm, f/13, 350 x 1/750 sek.

#namrabcontent

#astronomia #kosmos #ciekawostki #astrofotografia #astrofoto #fotografia #zacmienie #zacmienieslonca #mojezdjecie
namrab - Moje spojrzenie na zaćmienie.

Ludzkie oko tego nie zauważa, ale już nawet...

źródło: comment_Q9bjoUL1UpUFc6J8trFFqyjyqYykVCW5.jpg

Pobierz
  • 24
Ludzkie oko tego nie zauważa

@namrab: Czy ja wiem? Mieszkam na poludniowym-wschodzie, czyli na obszarze o najnizszym wspolczynniku zasloniecia Slonca w Polsce podczas dzisiejszego zacmienia i ja oraz kazda z trzech osob, z ktorymi obserwowalem to zjawisko mielismy wrazenie, ze jest ciemniej.
@namrab: Ja tylko dzięki temu oglądałem to zaćmienie. Byłem zajęty, wyleciało mi to z głowy, ale patrzę że coś ciemno na dworze a niebo bez chmur i sobie wtedy przypomniałem.

Nawet czuć to na skórze. Normalnie czuć ciepło słońca o tej porze roku, dziś podczas zaćmienia nie.
@Lux_Aeterna: @Theia: @ziomegson: @Coolek: @Limitless: To mnie zaskoczyliście. Zwykle w literaturze podaje się, że wyraźny spadek jasności da się zauważyć dopiero przy przysłonięciu tarczy rzędu 90% lub więcej. Ludzkie oko potrafi zaadoptować się do bardzo dużych zmian natężenia światła dziennego (w pochmurne dni jest nawet kilkaset razy ciemniej, niż w słoneczne), więc mogłoby się wydawać, że ledwie 3-krotny spadek nasłonecznienia nie spowoduje odczucia jakiejś specjalnej różnicy. Będę
koło 10 to zaćmienie dopiero co się zaczęło


@krl_krl: Prawy górny róg słońca był dość dobrze zasłonięty. A co do wyjścia to teraz patrząc na telefon widzę, że gdy wychodziliśmy mogła być 10:40, może kilka minut więcej. A napisałem 'koło 10', bo to była ostatnia godzina o której patrzyłem na zegarek i mi tak utknęło w pamięci ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Alkonauta: Też widziałem, że jest ciemniej, ale Twoje porównanie nie jest moim zdaniem do końca trafne. Jak się ściemnia na burzę, to chmury przesłaniają słońce i rozpraszają światło - cienie stają się mniej wyraźne i rozmyte.
Natomiast dzisiaj podczas zaćmienia było ciemniej, ale cienie pozostały ostre i wyraźne, bo światło słoneczne nie zostało rozproszone po drodze przez chmury. Widząc to ma się wrażenie, że jest ciemniej niż zwykle, ale właśnie przez