Wpis z mikrobloga

Dodam coś co wiem z geologii, jest taka teoria w której mowa o tym, że życie dość późno powstało na ziemi między innymi przez to, że księżyc, który znajdował się kiedyś o wiele bliżej naszej planety, a jego obecność nie tylko powodowała ogromne fale w oceanach, ale też wzmagała wulkanizm powierzchni planety przez oddziaływanie na litosferę, która z kolei była o wiele cieńsza. Przez to wszystko życie miało trudne początki i brak
@Wypoks: jednym słowem nie było by mozliwości zycia na ziemi przez zmiane klimatu jaka by nastąpiła . ksiezyc oddala sie o 4 cm na rok ,teorie sa rozne ze kiedys faktycznie odleci lecz takze ze oddali sie do pewnego momentu i zacznie do nas spowrotem sie przyblizać
@Enzo_Molinari: Jakby Ziemia obracała się wolniej wokół własnej osi, to doba trwałaby dłużej. Basta. Grawitacja byłaby taka sama jak teraz. Możliwe, że miałoby to wpływ na pole magnetyczne Ziemi, ale nie jestem w stanie odpowiedzieć, w jakim stopniu by się ono miało zmienić.
@Wypoks: Nie wiemy tak do końca, jakie warunki były potrzebne do tego, żeby życie powstało, więc ciężko stwierdzić, co by się stało przy braku Księżyca. Mój strzał jest taki, że niestabilna oś rotacji mocno utrudniłaby ewolucję do tak złożonych organizmów, jakimi jesteśmy.