Wpis z mikrobloga

Pamiętacie rok 1995?

Dziś nie #historiajednejfotografii tylko historia, której #gimbynieznajo

Pamiętacie rok 1995? Tak to już 20 lat temu. W tym roku premierem Polski został Józef Oleksy, prezydentem Aleksander Kwaśniewski, zlikwidowano ostatnie linie trolejbusowe w Warszawie, Legia Warszawa jako pierwszy polski klub piłkarski wystąpiła w fazie grupowej Ligi Mistrzów, podpisano umowę o założeniu spółki Daewoo-FSO a na drogach królowały nieprzerwanie „Maluchy”. Poniższy wykres pochodzi właśnie z roku 1995 i przedstawia popularność modeli i marek samochodów. Jak widać, masowa wymiana krajowych samochodów na zachodnie dopiero następowała.

Kolejny wykres (na samym dole) obrazuje średni wiek samochodów w Polsce, z podziałem na modeli i marki, w tym samym roku 1995.

A wy Mirki i Mirbelki co robiliście w 1995? Macie jakieś motoryzacyjne (lub inne) wspomnienia z tamtych lat?

#oldtimery #motoryzacja #samochody #carboners #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

źródło: tygodnik Motor nr 6 i 8, rok 1995
Oldtimerycom - Pamiętacie rok 1995?

Dziś nie #historiajednejfotografii tylko histo...

źródło: comment_zdqoI1WdO4DmkrWIWGdoGnU8pcEZsblt.jpg

Pobierz
  • 41
  • Odpowiedz
@Oldtimery_com: Moja pamięć zaczyna się niestety dopiero od schyłku lat 90. i nie wiem, co się wtedy działo, aczkolwiek wiem jedno: Mały Fiat w latach 90. był bardzo pożądany, zwłaszcza gdy się pojawił w rodzinie po okresie motoryzacyjnej posuchy i można było wreszcie przesiąść się z Jelczy M11 i 120M :D U nas przewinęły się 4 Małe Fiaty, z czego dobrze pamiętam dwa. Jeden był kupiony jeszcze w ramach tzw.
  • Odpowiedz
@stahs: gdyby dziś rynek aut używanych wyglądał tak jak 20 lat temu (czyli generalnie słaby wybór samochodów) to pewnie też mielibyśmy mało używek na drogach - obecnie mając do wydania te 30-40 tysięcy złotych na samochód wolimy wybrać auto lepiej wyposażone, większe, ale z drugiej ręki - jest ich przecież do wyboru, do koloru ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wspomnę już o tym, że w latach
  • Odpowiedz
najchętniej zobaczyłbym cenniki aut nowych z lat 90. ale statystyki typu liczba wypadków, poziom sprzedaży samochodów itp. też są ok ;)


@mateusz_wajche_przeloz: Ceny samochodów nowych [1] i jednorocznych, bezwypadkowych, sprowadzonych z Niemiec [2], w roku 1993. Jak widać dzięki dość niedorzecznym przepisom celnym samochód używany był często droższy od nowego. Ceny podano w milionach zł. Średnia miesięczna pensja w roku 1993 wynosiła niecałe 4 miliony złotych.
Oldtimerycom - > najchętniej zobaczyłbym cenniki aut nowych z lat 90. ale statystyki ...

źródło: comment_UdNK2znbPhoQu6ItoFIqmcG62ldUrd3h.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz