Wpis z mikrobloga

7989 - 1 = 7988
Ferdydurke
Witold Gombrowicz
★★★★★★★★★

Co tu dużo mówić. Najlepsza lektura szkolna jaką czytałem. Wskakuję na 1 miejsce przed Zbrodnie i Karę oraz Lalkę.
Co mi się podoba satyra z instytucji szkoły, nauczycieli i to że robi uczniom papkę z mózgu. Manifestacja indywidualizmu. W sumie nie dziwię się że Giertych jak był ministrem to ją wpisał na indeks ksiąg zakazanych. Teraz paradoksalnie to jest obowiązkowa lektura. Fragment ze szkołą bardzo mi się z "Stowarzyszeniem umarłych poetów" kojarzył.

Intertekstualność i parodia różnych gatunków czy utworów - szczególnie podobało mi się nabijanie z tej całej Chłopomanii ( nigdy nie rozumiałem fenomenu Chłopów czy też Wesela ). Można oczywiście znaleźć więcej takich nawiązań np do Pana Tadeusza.

No i oczywiście bardzo trafne przedstawienie ludzkich zachowań - formy w zależności od tego w jakiej sytuacji/ środowisku, wśród jakich ludzi jesteśmy. Paradoksalnie ucieczką od tego jest wchodzenie co chwilę w inną formę

Język też oczywiście na plus - fajnie poczytać coś nowego w porównaniu do reszty lektur.
No i poziom abstrakcji samej fabuły jest zajebisty. Taki literacki kubizm moim zdaniem. Do tego komizm niektórych scen czy też wynikający z specyficznego języka. W sumie jakbym miał odczytywać dosłownie lekturę to byłaby to powieść o różnych dewiacjach xD pupy, gwałty, podglądanie, stary Józio i młode dzieci ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bardzo polecam.


#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Pobierz K.....l - 7989 - 1 = 7988
Ferdydurke
Witold Gombrowicz
★★★★★★★★★☆

Co tu dużo mó...
źródło: comment_EeKXiOElEOjJnnFNM9sYsIarf1QfuuBg.jpg
  • 6