Wpis z mikrobloga

Już dziś, o 17:30 w Hali UEKu w Krakowie, odbędzie się wykład popularnonaukowy:

Ceny nie z tej Ziemi, czyli za co płacimy w technologiach kosmicznych i co dostajemy w zamian

Link do znaleziska - wykopujcie, żeby informacja dotarła do innych :)

Powszechnie uważa się, że w kosmosie stosuje się najnowsze innowacyjne rozwiązania, które kosztują majątek. Większej bzdury nie słyszałem i nie chodzi mi o to, że technologie kosmiczne nie są drogie. W kosmosie używa się dość starego sprzętu, ale traktuje się go w wyjątkowy sposób. Buduje się go z wyszukanych elementów, a potem wysyła się go na istną ścieżkę laboratoryjnych tortur, zanim wypuści się go na samotną wyprawę w nieznane.

Rzecz będzie o tych tajemniczych elementach i koszmarnych testach.

Dr inż. Marcin Stolarski to osoba zajmująca się wieloma ciekawymi rzeczami. Jako pracownik CBK PAN buduje satelity kosmiczne. Jest jednym z kierowników w projekcie pierwszych polskich satelitów naukowych BRITE-PL. Jego hobby to popularyzacja nauki. Ma własny kanał popularnonaukowy w serwisie YouTube. Bierze udział, jako organizator, w takich popularyzatorskich przedsięwzięciach, jak zawody europejskich łazików marsjańskich (ERC), AstroBot, Akademia Misia Haribo, czy projekt Pan Stanisław, gdzie wraz z uczniami gimnazjum w Lęborku buduje małego satelitę. W roku 2013 został laureatem konkursu popularyzatorskiego FameLab, a w roku 2014 został rzecznikiem nauki, udowadniając swoje kompetencje popularyzatorskie. W roku 2013 został również laureatem w konkursie organizowanym przez MNiSW – Top 500 Innovators, dzięki czemu wyjechał na dwumiesięczne studia biznes i innowacje na uniwersytet w Berkeley USA, aby zagłębić się w reguły rządzące krzemową doliną.

Po powrocie swój czas dzieli pomiędzy pracę w CBK PAN, a własną firmę MSL, w której prowadzi zarówno projekty kosmiczne, jak i projekty bliższe ludziom, takie jak BikeMic, który ma zrewolucjonizować świat rowerowy. Pomimo natłoku zajęć jest częstym gościem w telewizji oraz radiu, gdzie z pasją opowiada o budowie otaczającego nas świata i skomplikowanych regułach sił natury nim rządzących.


Raz jeszcze: Wykład odbędzie się dziś, o 17:30 w Hali Sportowo-Widowiskowej UEKu w Krakowie. Wstęp wolny.

Gorąco polecam :)

#mikroreklama #kosmos #technologia #ciekawostki #krakow #gruparatowaniapoziomu
Pobierz Al_Ganonim - Już dziś, o 17:30 w Hali UEKu w Krakowie, odbędzie się wykład popularnon...
źródło: comment_0bTjyI9KY0wfP2TbrmGcsQcIt4vNRC1R.jpg