Wpis z mikrobloga

Mały Kurek Belgijska Kura
Belgian Dubbel
Ekstrakt 15.5, 7% alk.
Uwarzone w Hotel & Browar Słociak w Sławicach k. Opola
7.15 zł - 0.5l

Słody:
- pilzneński
- wiedeński
- monachijski
- aromatic
- Caramunich typ II

Chmiel:
- Lubelski

Drożdże:
- Belgian Ale M27 Mangrove Jack's Craft Series

Dodatki:
- cukier kandyzowany

Belgia to dość nietypowy kierunek na początek browaru rzemieślniczego. Sztampowym pierwszym piwem na "dotarcie" sprzętu jest zwykle APA, ewentualnie AIPA. Tu Browar Mały Kurek (nazwa pochodzi od nazwisk założycieli - piwowarów domowych Katarzyny Mały i Bogumiła Kurka) poszedł dość odważnie, bo na dzień dobry wypuścił witbiera i właśnie dubbla. Zobaczymy, jak im poszło warzenie w browarze restauracyjnym okolicach Opola.

Etykieta trochę wygląda jak zrobiona na zaliczenie z plastyki, ale wiadomo - początki bywają trudne. W aromacie mamy sporo bananów, fenoli, szeroko pojętej Belgii. Ze szkła wydaje mi się, że czuję aromat lekko kwaśny, ale nie jestem pewien. Piwo herbaciane, prawie klarowne, wysoka piana, ale dość grube pęcherzyki, trochę jak z płynu do naczyń. Szybko opada do obrączki.

Pierwsze dwa łyki sprawiły, że wydałem początkowo negatywną opinię o tym piwie, ale potem było lepiej. Początek smakował mocnym lagerem, później nut belgijskich było coraz więcej, ujawniał się również alkohol. Wiem, że dubbel może być dość mocno nasycony, ale tu każdy łyk sprawia pieczenie gazu w język i natychmiastowe napełnienie brzucha skutkujące częstym bekaniem.

Mam ambiwalentne odczucia do tego piwa. Z jednej strony jest dobry aromat i niezła Belgia w smaku, z drugiej strony niedobra piana w połączeniu z gryzącym i zapychającym wysyceniem. Nie jest super, ale początki zawsze są trudne. W związku z niedawnym otwarciem, życzę Małemu Kurkowi powodzenia w przedzieraniu się przez ścieżki polskiego craftu i samych udanych warek!

#piwo #ocenpiwo #degustujzwykopem #craftbeer #browarhipster i nowy tag #thebobolodegustuje
T.....o - Mały Kurek Belgijska Kura
Belgian Dubbel
Ekstrakt 15.5, 7% alk.
Uwarzone...

źródło: comment_UtLbFW1ja8N6czzCToWr5K9eSmwkjAa3.jpg

Pobierz