Wpis z mikrobloga

Mirki z #matematyka. Mam zadanie z #matura, w którym nie potrafię pomóc mojej siostrze. Może ktoś zarzuci prawilną podpowiedź :)
"Na pewnym trapezie można opisać okrąg, a także można w ten trapez wpisać okrąg. Podstawy tego trapezu mają długości 3 i 7. Oblicz długości jego ramion. "
Próbuję wyjść z założenia czworokątów opisanych na okręgach, że suma podstaw = suma ramion...
  • 14
@Sebaall: dlatego też jestem zdziwiony. Ja wiem że dawno szkołę skońzyłem i zaniedbałem swoje niebanalne umiejętności matematyczne, ale tej jego zasady nie pamiętam.
Jedyne co mi wpadło na myśl, że by opisać i wpisać okrąg to musi być równoramienny.
@Sebaall: Aaaa, czyli jest zasada, że jeśli w czworokąt da się wpisać okrąg, to również da się opisać okrąg jeśli suma dwoch przeciwnych jest równa (czy jakoś tak)?
To rzeczywiście nie pamiętam tej zasady.
Aż nie mogę się doczekać gdy moje dzieci pójdą do szkoły i sobie to wszystko przypomnę. Moje siostry będą za rok w maturalnej, to już na nowo uczyłem się chemii i fizyki , ale co matma to
@gwynebleid: Nie wiem o co Ci chodzi. @William_Lawson napisał jedynie, że próbował zacząć od tego, że jeśli czworokąt jest opisany na okręgu to suma ramion jest równa sumie podstaw. Jest to znany i używany fakt. Ty sobie dopowiedziałeś coś jeszcze o okręgach opisanych na czworokątach i się kłócisz.
@William_Lawson: jeśli można opisać na nim okrąg, to jest równoramienny. Jeśli można w niego wpisać okrąg, to suma długości ramion jest równa sumie długości podstaw (w każdy czworokat można wpisać okrąg, jeśli sumy długości naprzeciwległych boków są sobie rowne). Tutaj mamy 3+7=2x. Trochę po czasie, ale może komuś pomoże :)