Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #pytanie #elektryka #led #krakow Siemacie Mirki - takie pytania, bo myśle o LED'ach na podmiankę:
1. Gdzie je znajdę
2. Jakie najlepiej (jeśli chodzi o światło)
E. Mam takie ustrojstwa takie niby żyrandoliki na 5ć zwykłych żaróweczek o "małym gwincie" - czy podepnę je bez żadnych dywigacji i majstracji z odinstalowaniem żyrandolika
4. Czy potrzebna jest jakakolwiek modyfikacja elektryki w domu tj. jakieś transformatorki, zamienniki prądu etc ?

  • 11
  • Odpowiedz
@Vanwartith:
1. W sieci (ja kupiłem w znanym serwisie aukcyjnym na A) dobra cena i gwarancja na piśmie
2. Jeśli lubisz ciepłe światło to celuj w 3000 K
3. (punkt 3 dostajesz w gratisie) ten gwint to E14, wkręcasz bez problemu w miejsce tradycyjnych żarówek
4. Bez transformatorów. Żarówka ma wewnątrz obudowy układ prostujący. Same LEDy zajmują bardzo mało miejsca.
  • Odpowiedz
@Vanwartith:
1. IKEA, Aliexpress, Allegro
2. Kolor ciepły biały, światło rozproszone, adekwatna moc wg poprzednich żarówek
E. Jak kupisz żarówki ledowe 220V to tak, ale poza gwintem patrz na rozmiar samej żarówki, bo można się zdziwić
4. jw. Jeśli obecne żarówki są małe to możesz mieć problem z dopasowaniem ledowych na 220V, wówczas będziesz musiał przerobić żyrandol, co wiąże się z jego demontażem i wstawieniem przetwornicy.
  • Odpowiedz
@strunnik: kolego, ciepłe światło jest poniżej 3000K. Żarówka wolframowa ma 2700K i w takie powinien celować. 3000 i wyżej to zimne i dziadowskie światło.

Vanwartith: nie polecam chińczyków. Idź do castoramy czy IKEI i kup kilka. LEDy są dosyć drogie w zakupie, nie kupuj od razu wszystkich bo je trzeba dopasować. Dopiero się rozwijają, mają różną barwę światła, a ich moce nie są intuicyjne jak stara sześćdziesiątka, głupio się zdziwić,
  • Odpowiedz
@andzej74: masz całkowitą rację. 2700 K jest jeszcze cieplejsze. Ja osobiście szukałem naturalnego światła i kupiłem na próbę kilka LEDów o różnej ciepłocie. Te 3000K są dla mnie optymalne, a że lubię ciepłe światło - tak napisałem. Być może nie nazwałbym go dziadowskim ale oczywiście to kwestia gustu. Tego światła w żadnym przypadku nie można nazwać zimnym.
Po 5W w kinkietach 4x12W w żyrandolu.
  • Odpowiedz
1. Gdzie je znajdę

2. Jakie najlepiej (jeśli chodzi o światło)

E. Mam takie ustrojstwa takie niby żyrandoliki na 5ć zwykłych żaróweczek o "małym gwincie" - czy podepnę je bez żadnych dywigacji i majstracji z odinstalowaniem żyrandolika

4. Czy potrzebna jest jakakolwiek modyfikacja elektryki w domu tj. jakieś transformatorki, zamienniki prądu etc ?


@Vanwartith: szukaj LEDów typu "filament" - są zdecydowanie najlepsze. Polecam zobaczyć na youtubie jak to działa - udaje prawdziwą żarówkę
  • Odpowiedz
Vanwartith: nie polecam chińczyków. Idź do castoramy czy IKEI i kup kilka.


@andzej74: kiedyś słyszałem dobre zdanie o Ikeowskich LEDach, natomiast co do takich w marketach budowlanych - to zdecydowanie nie polecam. W 99% zapakowane w blistry, przez co po rozpakowaniu nie ma szans na zwrot. W ogóle brak LEDów typu filament, no i generalnie bardzo wysokie (w porównaniu z allegro i hurtowniami) ceny.
Ja kupiłem pierwsze kilka LEDów przez allegro, w końcu znalazłem pewnego dostawcę i tam już regularnie zamawiam nowe LEDy.
A takie zaskoczenie - najmocniejsze LEDy jakie dorwałem to 11W E14 z... biedronki :) Za 17zł/szt. można było kupić bardzo fajne, mocne LEDy świecące ciepłym światłem (dotąd każda próba wprowadzenia LEDów do domu kończyła się protestem "wyjazd z tym trupim światłem!") - wykupiłem wszystkie w dwóch pobliskich biedronkach :) Może kiedyś jeszcze je wypuszczą, fajnie by było bo zapomniałem o kilku punktach świetlnych
  • Odpowiedz
@enron: w sumie nawet nie wiem co jest w castoramie, bardziej chodziło mi o odradzenie chińskich aukcji z uwagi na niepewność inwestycji. Lepiej kupić 2 ledy w castoramie i dowiedzieć się, że są lipne i szukać dalej niż nakupić od chińczyka, czekać miesiąc i mieć 20 #!$%@? ledów :)
  • Odpowiedz
@enron: w sumie nawet nie wiem co jest w castoramie, bardziej chodziło mi o odradzenie chińskich aukcji z uwagi na niepewność inwestycji. Lepiej kupić 2 ledy w castoramie i dowiedzieć się, że są lipne i szukać dalej niż nakupić od chińczyka, czekać miesiąc i mieć 20 #!$%@? ledów :)


@andzej74: to wiadomo - dlatego lepiej kupić kilka LEDów na allegro czy w normalnych sklepie online - i jeśli
  • Odpowiedz