Wpis z mikrobloga

#linux #ubuntu #programy #gorzkiezale
Wiecie dlaczego jeszcze wiele lat minie zanim faktycznie będzie rok linuxa? Bo jest on #!$%@? niesprzyjający dla nowych użytkowników. Jak wygląda instalacja w windowsie? Ściągasz plik, next, next, zainstalowane.
Jak w linuxie? Ściągasz paczkę, wpisujesz jakieś komendy w terminalu (o ile znajdziesz je w necie), coś się #!$%@?ło, wpisujesz jeszcze kilka komend. Wiadomo że dla was informatyków 15k/miesiąc to są banały i tylko debile nie wiedzą jak kompilować, komendy sudo itd. ale dla nowych użytkowników jak dla mnie jest to po prostu niewygodne.
  • 73
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krs90: troche sie pozmienialo, jest Centrum Oprogramowania, w pobrane paczki mozna kliknac, a one otworza sie graficznym menedżerze instalacji (przynajmniej na mincie tak jest). Niemniej jednak czesc linuksowych deweloperow nadal czuje "konsola rulez" i nie rozumie ze podstawowe ustawienia i operacje na komputerze powinny byc wyklikiwalne
  • Odpowiedz
@djbartek: Ja od dobrych kilku lat jednak zamierzam przerzucić się na Gentoo w najbliższym czasie, zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co czekam aż laptop wróci z serwisu, bo na starym to nie ma nawet sensu zaczynać działać
  • Odpowiedz
@djbartek: kiedys znajomy zartowal ze ma taka maniere ze jak wlacza linuxa to odlacza myszke bo nie potrzebna.

konsola to wspaniale narzedzie, ale przy programowaniu i operacjach na plikach. Na co dzien chce sobie po prostu moc klikac, a nie zastanawiac sie co to sie wpisywalo zeby tapete zmienic
  • Odpowiedz
@Krs90: ale chcesz się uczyć programować i odpadasz na konsoli? Dziwne. A jak potem będziesz debugował godzinami kod? Zapewniam, że to będzie gorsze niż pieprzenie się z paczkami na linuxie:)
  • Odpowiedz
@MagnitudeZero: Dokładnie. Jeśli ktoś dałby mi w pełni skonfigurowany system ze wszystkimi rzeczami które potrzebuje to ok, ale instalacje nie są dla mnie póki co.
  • Odpowiedz
  • 2
@MagnitudeZero:
@Krs90: Dobrze powiedziane- kiedy w windowsie, podczas normalnej instalacji sterowników czy programów korzystamy z konsoli? Prawie nigdy. A jeśli już musimy z niej skorzystać, to i tak większość komend do poruszania się po katalogach człowiek pamięta, bo są te same od czasów DOS'a. Ewentualnie jeszcze może się przydać sfc i powercfg, bo tego akurat nie ma w gui.
@djbartek:
O GUI właśnie- sorry, ale jak
  • Odpowiedz