Wpis z mikrobloga

Wiele lat olewałem tematy związane m.in z #motoryzacja, mimo, że dookoła mnie tego było sporo. Samochody, ojciec-pasjonat (auto wymienia co kilka lat, regularnie w tym siedzi, kiedyś wymieniał co pół roku nawet), fabryka Fiata. Ja po prostu byłem gówniarzem, któremu w głowie było albo użalanie się nad sobą, albo granie lub no-lifienie przed internetem, ewentualnie szlajanie się z kumplami.
Obecnie korzystam z komunikacji miejskiej, ale kiedyś może uda mi się jakiegoś auta dorobić. Do tego nie raz samochody to dobry temat do rozmowy.
Pomyślałem więc, że najwyższa pora nadrobić zaległości i w końcu poznać podstawową wiedzę o autach. Zwłaszcza, że jeśli kiedyś planuję kupić, to muszę jakoś dojść do tego, które auto mnie bardziej zadowoli, a nie "MIREK, POLEĆ MI JAKĄŚ FURĘ!".

Zastanawiam się, czy istnieje jakaś książka, albo może artykuł w jakimś magazynie, dla osób zaczynających przygodę z motoryzacją? Nie chcę czegoś internetowego - często jestem w trasie, coraz mniej siedzę przy internecie, poza tym wzrok mi się mniej zmęczy, a bez Facebooka, Skypa itd. obok, bardziej się skupię na treści. Wolę pójść do biblioteki i odszukać książkę, czy artykuł w starych magazynach.
Pytałem wujka Googla i znajdował mi tak naprawdę pierdoły, nie wprowadzające dobrze w temat.

Jestem na poziomie, że ogólnie kojarzę większość marek samochodów, odróżnię BMW od Mercedesa, Skodę od Opla, Cinquecento od Seicento, czy Malucha od Porsche ( ͡° ͜ʖ ͡°) Prowadzić samochód potrafię JAKOŚ (prawko ok 4,5 roku temu wyrabiałem). Ale jeśli by się mnie ktoś spytał np. "Czy X koni mechanicznych to dobrze, czy źle" i inne pytania tego typu, spaliłbym się ze wstydu, że tego nie wiem.

#pytanie #pytaniedoeksperta #nauka

  • 7
@Linds: może książka "1001 samochodów o których marzysz". W sumie nie ma tam nic ogólnie o motoryzacji, ale jest właśnie wybranych 1001 samochodów, od 1890 do współczesności, które w jakiś sposób zasłużyły się w historii, były niezwykłe, innowacyjne, albo po prostu słynne i piękne. Każde auto ma zdjęcie, i kilkuakapitowy opis. Książka jest gruba (950 stron), więcej w niej tekstu niż zdjęć, i czytając ciekawostki o tych różnych autach z przeszłości
@Linds: no w GTA raczej prawdziwych samochodów nie uświadczysz :D
Pomysł @kujtek też jest niezły, chociaż na moje w ogólną tematykę samochodów lepiej gry wciagną :D
Będąc małym dużo czasu na PSX przesiedziałem, i miałem małą "symulacje" tego, z czym się spotkałem później przy kupnie samochodów, typu:
- co ja dostanę w tej cenie?
- lepiej diesel czy bena?
- silnik wankla? Silnik przeciwsobny?
- większą pojemność czy turbinka?
- Niemiec
@Linds: na początek najlepiej czytaj auto światy i temu podobne, na poważne! Dobre są np. poradniki aut używanych, człowiek może się nauczyć zarówno ogólnych rzeczy jak i specyficznych dt. najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku.
@Linds: warto oglądać programy moto. Na początek poogladaj sobie Top Gear to może złapiesz bakcyla. To bardziej show i nie można brać wszystkiego serio, ale i tak wiele się z tego dowiesz w przystępnej formie