Wpis z mikrobloga

Niedawno zrobiłem sobie trzydniowy wypad rowerowy w okolice Kazimierza Dolnego, miało być dłużej i w Bieszczady, ale prognozy mnie zmyliły i jednak były tam spore mrozy i ślisko, a że nie zabrałem opon z kolcami to zrezygnowałem. Trafiłem na dobrą pogodę i dość szeroki wachlarz temperatur - od -8 do +11.

Zmontowałem krótki filmik (3 min.), pobawiłem się kamerką SJCAM SJ4000 i chciałem napisać o niej kilka słów dla osób zainteresowanych kupnem w kontekście wypraw rowerowych i pieszych.

tl;dr Warto kupić, bo tania, dobra i wystarczająca.

Czas pracy na jednej baterii nie jest powalający - 60-70 minut ciągłego nagrywania w 1080p 30fps, co czyni tę kamerkę upierdliwą jako rejestrator jazdy, ale w przypadku wypraw ten czas jest całkowicie wystarczający, bo nie ma sensu nagrywać cały czas - szkoda miejsca na karcie i później czasu na obróbkę takich materiałów. Jednego dnia nagrałem ok. 30 minut w postaci 30s - 5 min. klipów włączając i wyłączając kamerkę za każdym razem, zleciało właśnie około połowy baterii na lekkim mrozie, może w lecie byłoby lepiej, nie wiem. Bateria ma pojemność 900 mAh, także z Power Bankiem xiaomi za ~70 zł naładujemy ją z 8-9 razy, co powinno dać ze 2 tygodnie nagrywania na wyprawie bez ładowania z zewnętrznych źródeł.

Obsługa kamerki zamontowanej na kierownicy jest wygodna nawet w grubych rękawicach narciarskich - pod warunkiem, że trzymamy ją w dołączonej wodoszczelnej obudowie, która ma takie przyciski na sprężynach dociskające przyciski na kamerce. Uchwyt na kierownicę, który dostajemy razem z kamerką "nie obsługuje" obracania w osi X, to jest na minus, trzeba dokupić inny uchwyt.

Kamerkę przytwierdza się do uchwytów przy pomocy śrub z plastikowym uchwytem, można je odpowiednio mocno dokręcić ręką, ale w zimie polecam wziąć śrubokręt krzyżakowy, bo w grubej rękawicy może być niewygodnie, a niechętnie się je zdejmuje na mrozie.

Kupiłem sobie jeszcze ten kijek do samojebek, czy jak kto woli, monopoda. Żeby przenieść kamerkę na kijek trzeba odkręcić wspomnianą śrubę i przykręcić ją do monopoda. Dosyć upierdliwe, ale nic się na to nie poradzi. Kamerka w tym moim kijku była zamontowana zbyt luźno, chyba nie jest do końca wymierzony na tę kamerkę, trzeba by podłożyć jakąś podkładkę.

Zoom x4 w kamerce jest oczywiście cyfrowy (chyba żadne kamerki sportowe tych rozmiarów nie mają optycznego?) także jakość po przybliżeniu jest marna, widać w kilku miejscach na filmiku.

Jakość nagrań jest dobra, YouTube widzę, że trochę mi skompresował, ale obraz jest ostry i raczej szary człowiek podczas oglądania zmontowanego materiału nie zauważy szczególnej różnicy w porównaniu z GoPro, czy innymi kamerkami. Nie wrzucam przykładowych nagrań źródłowych, bo już były tu umieszczane kilka razy, nawet z porównaniem z innymi kamerkami.

Mam wersję bez WiFi i szczerze mówiąc nie widzę sensu dokładania ponad stówy za WiFi. Z tego co rozumiem, może się to przydać do sprawdzenia kadru po sparowaniu z telefonem, ale ekran LCD w kamerce jest na tyle duży, że wszystko widać na nim widać. Byłoby z tym więcej zachodu, niż pożytku, podczas długich wypraw to w ogóle bezsens, bo leci bateria i w kamerce i w telefonie.

SJCAM SJ4000 można dostać w Polsce za ~330 zł, nawet taniej na #aliexpress jeżeli nie policzą wam opłat celnych i vatu, ale to poczytajcie sobie jeszcze o tym pod tym tagiem, jak ktoś nie wie jak to działa.

Nie powiem, że jak za tę cenę jestem zadowolony, bo to brzmi jakbym nie był, a zadowolony jestem bardzo. Polecam, zabawa jest przednia i zostaje fajna pamiątka z wyjazdów, jak dla mnie lepsza, niż zdjęcia.

#sj4000 #rower #recenzja(?) #rowerowawarszawa
  • 21
@JackBauer: między osią monopodu a osią obiektywu musi być większy kąt. Wymusza to trzymanie monopodu na wysokości ~pępka. Jak pokazuje znajomym nagrania to zawsze są zaskoczeni, że tego nie kręciła inna osoba.

SJ nie radzi sobie pod słońce, czy w scenach z dużym kontrastem.
czy w tej kamerce mozna zrobic +1EV jak w aparatach, co widze jakis film z sj to normalnie wszystko ciemne, ta kamera wydaje sie byc dobra jak krecimy w lato o 12tej w sloncu najlepiej z jakas stabilizacja, jak jest ciemno albo trzesie to przegrywa z najtanszym gopro :(
@bazingaxl: no to jestes w błędzie używałem ją ostatnio na nartach po zmierzchu i obrz moim zdaniem bardzo dobry. Oglądając filmik kumpla również z nart kręcony Go pro ( środek dnia ładne słońce ) miałem wrażenie że jest słabo. Wydaje mi się że to może być kwestia sporej ilości #!$%@? SjCAM.
@mariokit: nie wiem, oglalem duzo testow na youtube, raczej ludzi ogarnietych i watpie zeby testowali #!$%@?

widac golym okiem ze tam gdzie jest cien to sj4000 ma kolor czarny a gopro gradienty szarosci i elementy obrazu

widac tez jak gopro komensuje drgania czy to z jazdy motorem czy inne oczywiscie w pewnym zakresie ale widac to golym okiem

naprawde dowolny test chocby https://www.youtube.com/user/Techmoan

oczywsicie za 300zl to najlepsza kamera na swiecie
@bazingaxl: Akurat porównywałem obraz z go pro 2. Nie chce nikogo przekonywać zresztą że obraz jest idealny.Obraz na SJCAM jest trochę sztucznie "wyostrzony i dlatego odnosi się wrażenie że gubi cienie. Ale właśnie to moim zdaniem spowodowało że obraz u mnie przy b.słabym świetle wydaje się lepszy niż go pro 2 .
@bazingaxl: Dużo scen nagrałem z exposure -2.0 w ciągu dnia i zapomniałem przestawić przy zachodzie, na ekranie kamerki wydawało się spoko, ale jak odtworzyłem na kompie to okazało się za ciemno. Jak chcesz to mogę wrzucić filmik z wieczornej jazdy po mieście (kilka godzin po zmroku) z exposure ustawionym na +0/0.

I zapomniałem też napisać, że nagrywanie dźwięku podczas jazdy w wodoszczelnej obudowie jest bezużyteczne, w GoPro podobno coś słychać w
@JackBauer: nie mam jakos sil procis bo w zyciu sa wazniejsze rzeczy niz krecenie filmikow pod kogos

ale faktycznie najciekawszy bylby film z EV0.0 i EV+1 alb +2/3 czyli "pojasnienie" obrazu

mozna by porownac czy taka korekta cos wnosi i przybliza sj do gopro w cieniach
@JackBauer: :) ale chodzi o porownanie, wiec musialbys zrobic minute filmu 0.0 a potem ale przy tej samej pogodzie podobne ujecie +1, jak mi wrzucisz teraz 0.0 to mi to nic nie daje bo nie ma porownania

przy okazji kiedys tam na wiosne jesien zrob test sam dla siebie czy to ma sens
@bazingaxl: Ja ustawiam ostrość na "Mocny" to daje dokładnie odwrotny efekt bez sztucznego wyostrzenia. Film jest dokładnie jak z GoPro 3. WB zależnie od pogody i pory dnia, ale najczęściej używam Fluorescent lub Cloudy, a w nocy Auto. HDR mam włączony, ale jakoś za dużej różnicy nie widzę.