Wpis z mikrobloga

#programowanie

Pytanie zupełnie serio, więc proszę o o brak bólu dupy i wszelkiego spinania.

Ile zarabia przeciętny programista? Wiem, że wykopowy to minimum 15k na rękę, ale pytam serio. Mam kolegę, który jest programistą w małej firemce robiącej programy głównie dla średniej wielkości fabryk i zarabia (netto oczywiście) ledwo ponad 3 tys. miesięcznie, dlatego jestem ciekaw, czy jest to normalny zarobek jak na (podkreślam!) przeciętnego programistę, czy po prostu znajomy daje się dymać w dupala.
  • 23
@Wariner: w Polsce na etacie dojść do 15k to trzeba mieć naprawdę ogromną ilość lat doświadczenia i pracować w Warszawie/Wrocławiu. Jak interesują Cię tylko pieniądze to sporo można zarobić na własnych appkach iOS/Android - droga do 15k jest o wiele krótsza (co nie znaczy, że krótka)
średnia w najlepszych korporacjach wynajmujących firmę Hays do szukania pracowników to 12000zł.


@darck: skisłem z tej gównianej firmy Hays xD (się nie zgadza), chyba szukaja seniora na kontrakt, jak to ma się do przeciętnych zarobków?
@1080p: Nie zamierzam uczyć się programowania (chyba już za późno - 24 lata, zero doświadczenia i umiejętności), ale spytałem z ciekawości, bo wiele słyszy się o niesamowicie wysokich zarobkach programistów, a tymczasem z opowieści kolegi, jak i Waszych, to aż takiego raju nie ma. W innych branżach (w tym mojej) można zarobić podobne, albo i lepsze pieniądze.
@bubu8: raczej zbyt poważna firma mająca zbyt poważnych klientów, żeby zmyślać statystyki. Prawdopodobnie po prostu nikt im nie płaci za szukanie przeciętnych informatyków i wtedy taka średnia może wychodzić. Przecież właśnie stąd wynika wykopowy mit 15000 średniej pensji programisty - bo tyle zarabia jakiś procent najlepszych.
@Wariner: trudne pytanie. Zbyt dużo zmiennych umiejętności,doświadczenie,miasto,czy firma Janusz,umiejętności negocjacji (oraz np. czy ktoś posiada normalny dochód pasywny - taka osoba zawsze będzie zarabiać więcej bo nie ciąży nad nim żadna presja braku dochodu) Porównując np. białystok do wwa to tak jakbyś porównywał zarobki hindusów do amerykanów
@darck: dalej nie wiem jak to ma się do pytania "ile zarabia przeciętny programista?" to samo słowo najlepsza korporacja brzmi śmiesznie, bo nie ma czegoś takiego

bo wiele słyszy się o niesamowicie wysokich zarobkach programistów, a tymczasem z opowieści kolegi, jak i Waszych, to aż takiego raju nie ma.


@Wariner: na wykopie jest nadprezentacja ludzi z IT, więc tylko programiście zarabiają a reszte gryzie piach( ͡° ͜ʖ ͡
dalej nie wiem jak to ma się do pytania "ile zarabia przeciętny programista?" to samo słowo najlepsza korporacja brzmi śmiesznie, bo nie ma czegoś takiego

@bubu8: Czego nie wiesz? Podałem 3 liczby. A jeśli chcesz to jeszcze bardziej uogólniać, to jeszcze pojawia się liczba 5700 zł brutto jako mediana. Pod najlepszą korporacją rozumiem po prostu te najlepiej płacące. Jest coś takiego :)

trudne pytanie. Zbyt dużo zmiennych umiejętności

@1080p: Ale
Pod najlepszą korporacją rozumiem po prostu te najlepiej płacące. Jest coś takiego :)


@darck: nie ma czegoś takiego, tak samo jak nie ma najlepszej marki samochodów, inaczej wszyscy pracowaliby w jednej firmie i jeździli tym samym samochodem
@Wariner: trochę doświadczenia, skill, dobry angielski (nie musi być jakiś super), umiejętność przeszukiwania internetu i wykopowy mit 15k jest w zasięgu twojej ręki. 15k na etacie w Polsce zarabia mały procent programistów. Btw. Jak widzę "Senior developer, Wrocław, 5-7k na umowie B2B" to mi ręce opadają...
Ale co w takim wypadku taka średnia jest warta? nic

@1080p: nie pytaj mnie co jest warta odpowiedź na zadane pytanie. Pytaj autora pytania.

nie ma czegoś takiego, tak samo jak nie ma najlepszej marki samochodów, inaczej wszyscy pracowaliby w jednej firmie i jeździli tym samym samochodem

@bubu8: Różne firmy mają różne widełki dla tak samo doświadczonych programistów. Jakby tak nie było, to ludzie nie byliby wstanie napisać np. tego:
@darck: Sam zarabiam więcej (nie uważam się za kogoś lepszego z tego powodu) i wiem że lepsza kasa jest na wyciągniecie ręki dla większości programistów w Polsce, mimo iż mitycznych 15k nie mam, to pracuje z ludźmi którzy mogą się cieszyć takim dochodem, a nawet i wyższym :) Mimo to uważam że wielu ludzi w Polsce ma problemy z nastawieniem, przesiąkliśmy biedą, śmieszną kasą i mamy problemy z tym, żeby stawiać
@random_hero: 20USD/h to tylko 12000pln przy B2B. Jeszcze do 15000 brutto na etacie trochę brakuje. To jest freelancing, więc do pracy w Polsce trudno porównać, bo mając pecha można 30% - 50% czasu marnować, bo akurat żadna praca wtedy nie wpada. Poza tym jest dużo hindusów ceniących się dużo mniej niż 20USD/h