Wpis z mikrobloga

Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że uczciwość intelektualna jest nie tylko przejawem zdrowia psychicznego, ale także wywiera na nie korzystny wpływ. Moje niebezpieczne pytanie brzmi: Czy można być intelektualnie uczciwym w kwestii wolnej woli, a jednocześnie zachować zdrowie psychiczne?


Po więcej wejdźcie tutaj

Ogólnie polecam całe zacmienie.org

Ten niezwykle celny esej pochodzi pochodzi z książki Niebezpieczne idee we współczesnej nauce, którą też mogę polecić.

Obiektywna prawda istnieje i jest dla nas, stawiających pierwsze kroki w logicznym myśleniu żyjątek, przerażająca.

chyba #filozofia a na pewno #wolnawola dla niektórych troszkę #nihilizm a także przyczyna #depresja
  • 13
@Werdandi: Jeśli chodzi o "nasze klimaty" to więcej niż Metzingera tak raczej nie ma (z tego co pamiętam, bo czytałem parę lat temu). Każdy badacz/myśliciel napisał coś niebezpiecznego z jego dziedziny i z jego punktu widzenia. Na pewno dobrze się to czyta, ze względu na krótką formę esejów. Taki szybki przegląd o czym ludzkość myśli i nad czym się głowi, tylko że większość tych "problemów" wobec prawdy ostatecznej, już nam znanej,
@daniel_w: Jeśli prawdy nie ma, to przynajmniej zdanie, że "prawdy nie ma" jest prawdziwe, a więc jakaś prawda jednak istnieje :D Zawsze lubię jak Stanisław Michalkiewicz dochodzi do tego punktu na swoich wykładach :D
@Ginden: konsekwencją twojego poglądu jest to, że człowiek może zmieniać prawa natury, dość odważne, nigdy nie podejrzewałem, że jesteś taki religijny, iż uważasz, że masz boskie przymioty.
@p..........z: Lata w depresji kompletnie zmieniły moje postrzeganie świata, skala robienia #!$%@? z logiki przez ludzkość jest dla mnie przerażająca - dorabianie tylu ideologii do rozmnażania się i posiadanie nadziei, że "dzieci będą miały lepiej", usprawiedliwianie mordu miliardów zwierząt dla smaku kotleta, dorabianie ideologii do "normalności" i nienawiść wobec mniejszości, święte przekonanie o wolnej woli. Długo by wymieniać. Ponoć to optymiści wywołują wszystkie wojny i masakry.